Evet uzun bir aradan sonra yeni sesimle karşınızdayım deyimlerin hikayesini sizlerle buluşturmuştum şimdi sıra atasözlerimize geldi. Evet bu şeride güzel atasözlerimizin hikayelerini sizinle buluşturacağım beğeneceğinizi umut ediyorum.

*Acele İşe Şeytan Karışır;

Önce Anlamı ile başlayalım.

Anlamı; düşünüp taşınmadan ivedi olarak yapılan işten iyi sonuç alınamayacağını anlatan bir söz.

Hikayesi; Eski mi eski zamanlarda mısırda kölecilik varmış işte böyle bir zamanda adamın bir kölesi varmış. Adam her işe bu köleciği gönderirmiş ama nedense köle gittiği her işten geç dönermiş. Adam bunun nedenini merak etmiş ve diğer kölesini durumu anlaması için görevlendirmiş. Köle durumu öğrenir öğrenmez beyine bildirmiş. Meğer bizim kölenin sesi pek güzelmiş ve her çarşıya gidişinde çarşı esnafı etrafı toplanır türkü söylemesi için köleden istekte bulunurmuş. Kölede onları kıramaz her istediklerini yaparmış.

Yine böyle bir günde efendisi köleden testi alıp getirmesini söylemiş. Köle çarşıya giderken oradan geçen bir kervan ile karşılaşmış kervandakikerden bazıları köleyi tanımış ve ona senide yanımızda götürelim ne istersen yaparız. Ne dersen veririz demişler. Ama bizim köle kabül etmemiş bunun üzerine kervandakiler zorla götürmüşler köleyi. Köle bir yıl Şam’da kaldıktan sonra tekrar Mısıra dönmüş. Beyinin evine giderken birden aklına testi gelmiş. Çarşıdan testiyi alıp hemen koşarak eve gidiyormuş. Düşmüş ve testi paramparça olmuş. Bunun üzerine adam hayıflanarak “tühya gördünmü kırdık testiyi,  acele edersen böyle olur,  Acele işe şeytan karışır” bu atasözümüzün çıkış noktası da bu olay olarak geçmiş anektotlarımıza.

Umarım beğendirmişizdir.

Bir sonraki atasözünde buluşmak dileği ile hoşçakalın.

Atasözlerini dilinizden eksik etmeyin.

14
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
17 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
WasabiTemel UçakHalilCanTriskacocuCanan Demirbaş Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Wasabi
Üye

güzel hikayeymiş özellikle sonu çok komikti 😂

Temel Uçak
Üye

Hikaye çok anlamlı bence.

HalilCan
Üye

bir sonraki atasözünü beliyoruz…

Canan Demirbaş
Üye

Elinize sağlık

Nasibe Avcı
Üye

Bu seriye baslamaniza Çok sevindim.Teşekkür ederiz