Atamız hayata gözlerini yumup ebedi istirahatine çekildiğinde Dolmabahçe’de bir tabanca patladı. 10 Kasım sabahı doktorlar son kontrollerini yapıp, büyük insan, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk artık hayatta değil dediklerinde, başyaveri Salih Bozok sessizce odadan çıktı.

Aradan çok süre geçmeden tek el silah sesi duyuldu. Salih Bozok, Atasının hayata vedasından sonra daha fazla yaşamak istememiş ve o mermiyi kalbine sıkarak O’nun yanına gitmek, O’nunla birlikte bu hayata veda etmek istemişti.

Mustafa Kemal Atatürk ile mahalleden arkadaş olan, aynı okullarda okul arkadaşlığı yapan, yıllarca Atatürk’ün en yakınındaki kişilerden biri olan Salih Bozok gözlerini Ata’sıyla beraber hayata kapatıyordu.

Daha sonra ortaya çıkan anılarda bunu önceden planladığı ve oğlu Muzaffer’e bunu söylediği ortaya çıktı. Atatürk’ün hastalığının kötüleştiği o lanetli kasım aynının günlerinin birinde oğlu Muzaffer’i dolmabahçe sarayına çağırmış ve “Bak Muzaffer! Artık koca adam oldun. Atatürk ölüyor. Şunu bil ki eğer Atatürk ölürse ben de hayatıma son vereceğim. Sen artık koca adam oldun. Ailenin erkeği sensin. Annen, ablaların sana emanet. Aileye bakarsın. Oku, memleketine faydalı bir adam ol.” diye vasiyet etmişti.

Ruhu şad, Mekanı cennet olsun

15
like
2
love
0
haha
0
wow
2
sad
0
angry
15 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
hebun dalmışHalilCanNasibe AvcıturuncumaviHasan Hüseyin Karaduman Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Reha Karakaya
Yazar

O kadar içten bağlanmış ki.. Mekanları cennet olsun..

hebun dalmış
Üye

bişey sorcam bu fanzları nasıl yüklüyoruz.

HalilCan
Üye

Allah rahmet eylesin atam

Nasibe Avcı
Üye

Nasıl bir ArkadAşLık

turuncumavi
Üye

Nasıl bir arkadaşlık nasıl bir sevgi Nurlar içinde yat Salih Bozok