Bugün 10 Kasım… Yalnız Türklerin ve Müslümanların değil tüm Dünya için önemli bir liderin vefatının 80’inci sene-i devriyesi…

Sizinle konuşmak istediğim konu ise bir tür öz eleştiri olacak.

Son yıllarda teknolojinin hızla ilerlemesi biz insanlara iyi ve kötü birçok şey kazandırdı. Bu kazanımlardan en kötüsünün ise gösteriş merakı olduğunu düşünüyorum. İnsanlar havalı olduğunu düşündükleri şeyleri başka insanlara gösterme yarışı içerisindeler. Konumuz üzere örnek vermek istiyorum. Mustafa Kemal Atatürk rozeti takmak, dövmesi yaptırmak ve tüm milli bayramlarda gazi paşaya ait fotoğraf ve sözler paylaşmak örnek olarak verilebilir. Şunu da belirteyim ki bunlar bir tercihtir ve kimseyi kötülemek gibi bir amacım yok… Ancak şu da bir gerçek ki bu verdiğim örnekler ve daha birçoğunun amacı Mustafa Kemal Atatürk’e olan sevgi ve onun yolundan ilerleme arzusunun bir dışa vurumudur. Asıl konuma şuan da geldik, Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gitmek isteyen birinin ondan örnek alması gereken şeyler nelerdir?

Kitap Aşkı

Kitaplara aşık olmak bu galiba,  Mustafa Kemal Atatürk 57 yıllık yaşamına bilinen sayısıyla 3 bin 997 kitap sığdırmıştır. Düşünsenize 57 yıl yaşıyorsunuz hayatınızın çoğunda bir koşuşturma içerisindesiniz ve özellikle ilk zamanlar maddi sıkıntılar içinde bir hayatınız var ve siz aldığınız notlarla kesin okuduğunuz 4 bin kitap okumuşsunuz. İşte gerçek Atatürk aşkı kitap okumakla olur.

Vatan Aşkı

Uçurum kenarında yıkık bir ülke… Türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar… Yıllarca süren savaş… Ondan sonra, içeride ve dışarıda saygı ile tanınan yeni vatan, yeni sosyete, yeni devlet ve bunları başarmak için arasız, devrimler… İşte Türk genel devriminin bir kısa diyemi…

Atatürk’ün 4. CHP kurultayındaki bu sözleri azim ve inancın, kararlılığın zaferini gözler önüne seriyor. Peki Atatürk neler feda etti bu başarılar için? İşte bunlar pek anlatılmaz kitaplarımızda, mesela Trablusgarp’tan kalma sol gözü şehladır, gençliğinden itibaren böbreklerinden sıkıntı çekiyordu, Sakarya savaşını ise kaburgaları kırık yönetmişti. Her insan gibi onunda hayali bir çiftliğim olsun huzurlu bir hayat yaşamaktı ancak o bunları vatanı ve milleti için bir kenara koymuş hayatının tamamını milleti için harcamıştı.

Kararlılık

Kendimden biliyorum şu işi yapacağım diyorum ama olmuyor yapamıyorum 🙁 Atatürk ise başkaları için imkansız görünen durumların gerçekleşebileceğini görüp, gerçekleştirmek için kararlı adımlar atmıştır. İstanbul’da söylediği geldikleri gibi giderler! bu durumun en büyük örneğidir.

Bu örnekler  uzayıp gidebilir ancak silkelenmeliyiz artık, üzerimizde ki ölü toprağını atmalıyız. Yıl 2018 ve bugün 100 yıl öncesinden farksız. Yüz yıl önce bizi parçaladığını ve yok ettiğini düşünenler bunu tekrar başarmak için tüm güçleriyle uğraşıyorlar ve artık bir Atatürk’ümüz yok. Ancak onun çizdiği yoldan, gösterdiği hedefe bir an duraksamadan yürürsek zafere erişebiliriz. Okuduğunuz için teşekkürler…

11
like
4
love
0
haha
1
wow
4
sad
0
angry
18 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
HalilCanSahraNasibe AvcıZEHRA YEKREKHüseyin Özer Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Biz bölünebilme noktasında kürek çekenlerden olmaktan öteye gidemiyoruz. İfrat- tefrit çizgisinde şekillenen bir tarih şuursuzluğuyla bu bölünme günden güne derinleşiyor ne yazık ki efendim.

mustafa
Üye

Yazı güzel olmuş haklılık payınız çok yüksek zaten Atamızın yüzde 10 kadar olabilsek bu ülke şaha kalkar koşar.

HalilCan
Üye

Boşu boşuna Türkiye’yi kurtarmadı atam.

Sahra
Üye

Saygıyla andık ve çok seviyoruz.

muhammed altunkayNak
Üye

O MY GAT