Fotoğrafçı Omar Z. Robles 4 yıl boyunca bale dansçılarının zarif ve ince hareketlerini fotoğrafladı. Melbourne’dan Rio De Janeiro’ya kadar tüm dansçıların hikayelerini bu fotoğraflar altında anlatmalarına izin verdi.

“Fotoğrafta, sadece görsel dili kullanarak hikayeler yaratmanın benzer bir yolunu buldum.” diyen Omar, Son serisi, Bare Sky Dance ile New York şehrinin çatılarında, dansçıların daha savunmasız bir tarafını öne çıkartarak nü (çıplak) pozlarını yakalamayı başardı.

“Çıplak vücut, kırılgan, mistik ve zarif varoluşumuza hacimler anlatıyor,” diyen Omar’ın eşsiz çalışmaları ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

Alex Wong

“Bir dansçı olarak, bedenim hakkında içsel olarak bilinçliyim çünkü çizgimizin ve tekniğimizin oldukça eleştirel olma eğilimindeyiz. Çıplak olmak, herhangi bir potansiyel hata veya kusura daha fazla dikkat çekebilir. Belki de günlük insanın fark etmeyeceği şeyler olabilir ama eğitimli bir dansçı olur. #BareSkyDance serisinde Omar’la çalışmayı seçtim ve daha önce çalışmış olduğum bir fotoğrafçı olduğu için çıplak poz vermeyi denemek istedim. İşimi iyi yansıtacak fotoğrafları çekeceğini biliyordum.

Bu imgeler sayesinde, erkek dansçıların, özellikle de erkek Asyalı dansçının güçlü ve erkeksi rolünü onurlandırmak istiyorum. İnsanların sadece güzelliği değil, aynı zamanda erkek dansçıların güçlü atletik yapılarını da görmelerini istiyorum.

Yaşlandıkça, bu görüntülere geri dönüp gençliğimin ve beslediğim vücudun anılarını profesyonel bir dansçı olarak geri getirmeyi dört gözle bekliyorum. “

Brittany Cavaco

Omar ile #BareSkyDance serisini yapmak son derece özgürleştiriciydi. Her zaman vücut imajımla uğraştım. Son zamanlarda, profesyonel bir ortamda, vücudumun doğal olarak şekillendirilmesinden dolayı bale dansçısı olarak düşünülmemesi gerektiği savunuyordum. Bunu sık sık konuşmam ama aynı zamanda cinsel saldırı kurbanıyım.

Bu olay, beni daha fazla bedensel olarak bilinçlendirdi ve artık utanmıyorum. Omar güvendiğim biri ve tanıdığım bir kişi bu görüntüleri saygılı, düşündürücü ve anlamlı bir şekilde yansıtacak şekilde yakaladı. Çektiğimiz gün hava soğuk ve yağmurluydu, tipik bir gündü. Artık kendimi özgür ve gururlu hissettim.

Resimlere baktığımda, içgüdüsel olarak vücudumun her parçasını ayırmak ve eleştirmek istedim, ama o çatıdaki hissettiğim özgürleşme hissi beni tekrar gerçeğe döndürdü. Bu görüntüler insan vücudunun gerçekten ne kadar inanılmaz olduğunu gösteriyor.

Ayak parmaklarım üzerinde dans edip ayakta durabildiğim ve vücudumu gün geçtikçe bu kadar büyük strese sokabileceğim gerçeği beni şaşırtıyor. Kolay bir yol olmadı, ama mükemmel ve kusurlu bedenimle gurur duymak çok güzel.”

Terk Lewis

“#BareSkyDance dizisi için poz vermeme neden olan şey, çok farklı bir vücut türüne sahip olduğum gerçeğidir. Çoğu dansçıya benzemeye gerek yok, dövmelerim var ve ortalama erkek dansçıdan daha uzağım. Bu çıplak imgeler sayesinde, diğer insanların farklılıklarını kucaklamaya ve benzersiz  olmanın verdiği hisse teşvik etmek istiyorum. Herkese verilecek bir ilham olduğuna inanıyorum. ”

Karina Terán

“Profesyonel bir dansçı olarak geçmişte birçok fotoğraf çekimi yaptım, her zaman çizgileri, tekniği vurgulamak ve her zaman hareketin güzelliklerinin estetiğini ya da vücudumuzla saf sanatın anlarını dondurabilen bir poz bulmak çok zordu.

İlk defa, vücudumu çıplak gösterme riskini almaya karar verdim, çünkü hayatımda çok özel ve eşsiz bir zaman geçiriyorum: hamilelik zamanı.

Bir dansçı olarak, bedeninizdeki büyük değişiklikleri görmek ve onları mutluluğunuzla kucaklamak, inanılmaz bir annelik yolculuğunu yaşadığınız ana kadar hayal edemeyeceğiniz bir şeydir ve o zaman, estetik ve güzellik hakkındaki düşüncelerinizin vücudunuz hakkında olduğunu fark edersiniz.

Her zaman aradığımız ince uzun çizgilerin ötesine geçebiliriz. Yeni bir insana hayat verme armağanı, bir bebek beklemenin sevgisi ve bu bağlantı hissi, kelimelerle açıklanamayan bir şeydir.

Harika bir iş için teşekkür ederim Omar! ”

Taylor Massa

Instagram’da bir süredir Omar’ı takip ediyorum ve çalışmalarına hep hayran kaldım. Ve bir süre için, onunla çekim yapma fırsatını nasıl bulabileceğimi merak etmiştim. Bare Sky Dance için daha fazla gönüllüye ihtiyaç duyduğunu ilan ettiğinde, bunun benim şansım olduğunu biliyordum.

Bir dansçı olarak çıplak görünmekten zevk alıyorum, çünkü vücudumu sanat olarak görüyorum ve çıplak vücudumu bu sanatın karanlık versiyonu olarak görüyorum. Ben #BareSkyDance gibi bir bağlamda cinsel veya uygunsuz bir şey olarak görmüyorum. Onu güzellik, doğa ve özgürlük olarak görüyorum. Omar, tüm bunları çok sanatsal, profesyonel ve dürüst bir şekilde ele alan bir çalışma yapıyor. ”

Stephanie Chisholm

“Ne güzel bir konsept, Çıplak Gökyüzü Dansı! Tamamen çıplak olmak, savunmasız olmak, açık, bence, bir insanın yapabileceği en tehlikeli şey ve aynı zamanda en güzel şey. Tamamen çıplak ve savunmasız olmak, doğallığın güzelliğini kucaklamak, ancak New York’un şehir kaosuyla çevrili binalarında bu kadar sanatsal birleştirilebilirdi.. Bu iki şeyin yan yana olması beni şaşırttı. Doğal güzelliğin yaşayabileceği kaostan beslenen bir şehir görüntüsü. ”

Silken Kelly

“Çıplak Gökyüzü Dansı serisi ile, bir şekilde biçim ya da formda bir kurtuluş hissi uyandırmasını umuyorum. Aynı zamanda, sık sık sert ve dik bir çevreye sahip olan dansçının yumuşak kırılgan enerjisinin yan yana olmasını da seviyorum. ”

Jacline Henrichs

Tereddüt etme. Göreyim seni.

Bunlar, NYC’nin koşuşturmacası ve koşuşturmacasından kurtulmak için kendime gün içinde tekrar ettiğim iki cümle. Onlar olmasaydı, bu kadar uzun bir süredir hayatta kalabileceğimi düşünmüyorum. Sadece bir şey olmalısın; KORKUSUZ.

İlk çekimlerden nerdeyse bir yıl sonra, Omar beni #Bareskydance serisinin bir parçası olmaya davet etti. Anlaşmaktan çekindim, çünkü bir ayrılıktan yeni çıkmıştım ve hissettiğim kırılganlık ile kamera önünde olmak istemedim. Aynı zamanda bu projede olmak da istiyordum. Oldum da. “

Cassandra Orefice

“Bir model ve bir dansçı olarak (ve bir kadın olmak cehennem gibi) insanlar genellikle çıplak poz vermemi isterler. Genelde kibarca reddediyorum çünkü sanatımın çıplak bedenimden daha fazlası olmasını istiyorum.

Çıplak olmak tamamen doğal ve normaldir ancak aynı zamanda kolaydır. Bir fotoğrafta iyi görünmesi kolay, insanların beğenmesi kolay. Fakat Omar bana Bare Sky Dance için poz vermemi istediğinde, tamamen özgürce dansın güzelliği ve sadeliği hakkındaydı. Bunu beynimin algılaması için uzun bir zaman gerekti.

Dans benim için özgürlüktür. Teknikle ilgili değil, en iyi roller ya da en büyük sahnede olmakla ilgili değil. Sadece şu anda var olmak, sadece vücudumun ne yaptığını hissetmek. Benim için Omar’ın yeni serileri için poz vermek, dansın bana verdiği özgürlüğün bir kutlamasıydı. Sanatımdan ve onu yapmamda bana yardımcı olan bedenimden gurur duyma özgürlüğü. ”

Alberte Nilausen

Omar, yeni serisi için çekim yapmaya ilgi duyup duymadığımı sorduğunda, henüz kavramı anlamadım, sadece evet dedim! Sonra bana “BareSkyDance” denildiğini söyledi. Geniş bir gökyüzünün, özgürlüğün, New York şehrinin ufkunu şekillendiren gökdelenlerin, bir dansçının çıplak vücudu ile birleşmesini anlatacaktı.

Omar’la birkaç kez çalıştım, aslında New York’ta çalıştığım ilk fotoğrafçıydı ve tüm güvenimi onun fikirlerine ve hayallerine bıraktım. Dans eden dansçıları her zaman iyi düşünülmüş bir kompozisyon ve ışık kullanarak, saf bir gözle savunmasız anları yakalamayı başarır.

Pazar sabahı Brooklyn’de olağandışı bir soğuk hava vardı, yağmur yağıyordu ve gökyüzü griydi. Hava ve sert yağmurluydu. Tamamen sırılsıklamdım!

Şehrin ağladığını ve #BareSkyDance’ın New York’ta geçirdiğim zamanların büyük hayallerle açlığa kapıldığını hissettim. Bu serinin duyguları var. ”

Alexandra Jacob

“Ben şahsen, açık bir şekilde erotik öğeler olmaksızın kendini daha şeffaf bir biçimde ifade etmenin yolları olduğunu hissediyorum.

Bu projeye katılmayı kabul ettiğimde, kendimi daha savunmasız bir çekimin parçası olarak görüyordum. Omar’la çalışmayı kabul ettim (üç yıl boyunca yaptığımız işlerle güvenimi kazanmıştı), formumu ve vücudumu çırıl çıplak bırakmayı kabul ettim ve çatı ortamında çekim yapmaya razı oldum. Bu proje, sahnede olmak gibi, dış katmanlarımı dökebildiğim ve öz-değer özgürlüğünü açığa çıkarabildiğim bir andı. Bir anlamda inanılmaz derecede özgürleştiriciydi. ”

6
like
3
love
1
haha
3
wow
0
sad
1
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
serhat ergünNasibe AvcıKasim ekimTriskacocuyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
turuncumavi
Üye

Çok güzel ve çok estetikdi

Sinan
Yönetici

İlginç bir olay. Türkiye’de yaşanırsa iç savaş çıkarabilecek bir olay .D

hayal
Üye

Bu estetik hareketleri yapmak için zorlu ve acılı bir süreçten geçtiklerini bilmek daha da saygı uyandırıyor.

mehmetcan
Üye

Türkiye’de böyle bir Sanat yaşayamaz çünkü insanlarımız sanattan anlamıyor.

mustafa
Üye

Teşekkürler büyük bir ihtimal sanata dikkat çekmek için soyunduklarını düşünüyorum.