Hepimizin az çok muhattap olduğu internetin ne olduğunu biliyor muyuz? İsterseniz öğrenmek için biraz yolculuğa çıkalım…

 İnternetin tarihi,1950’lerde bilgisayarların gelişmesi ile başlar. Paket ağlarının ilk tasarımları ABD, İngiltere ve Fransa’daki çeşitli laboratuarlarda şekillenmiştir.

 60’ların başında ABD Savunma Bakanlığı tarafından desteklenen ağ çalışmalarından birisi, İnternet Protokolü’nü (IP) kullanan ilk ağ olan ARPANET’tir. ARPANET üzerinden ilk mesaj, Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi (UCLA)’daki Profesör Leonard Kleinrock’un laboratuarından, Stanford Araştırma Enstitüsü(ISR)’de bulunan bir bilgisayara gönderildi.

1960’ların sonlarında ve 1970’lerin başlarında birçok haberleşme protokolü kullanılarak ARPANET, NPL network , CYCLADES, Merit Network, Tymnet ve Telenet gibi paket-anahtarlamalı ağlar geliştirildi. Donald Davies, İngiltere Ulusal Fizik Laboratuarı’nda dünyada kendi sınıfında bir ilk olan paket-anahtarlamalı bir ağ kurarak, paket anahtarlamalı ağ teorisini pratiğe dönüştüren ilk kişi oldu.

 1981 yılında Computer Science Network (CSNET)’in National Science Foundation (NSF) tarafından fonlanmasıyla ARPANET’e erişim genişletildi. 1982’de TCP/IP, ARPANET’teki standart ağ protokolü olarak tanıtıldı. 1980’lerin başında NSF tarafından çeşitli üniversitelerde bilgisayar merkezlerinin kurulması desteklendi ve 1986 yılında NSFNET projesi ile bu merkezler birbirine bağlandı.

Günümüzde kullandığımız internetin temelleri ise Tim Berners Lee tarafından atıldı. 1980’lerin sonunda İngiltere’den Tim Berners-Lee, World Wide Web üzerine yaptığı çalışmalar sayesinde zengileştirilmiş text dökümanlarını çalışan bir ağ sistemine entegre etme konusunda ilerleme kaydetti.

1990’ların ortalarından itibaren, anlık mesajlaşmalar, e-posta, VoIP, video görüşmeler ve tartışma forumlarıyla, bloglarıyla, sosyal ağlarıyla ve online alışveriş siteleriyle gelen world wide web, kültürümüzde ve toplumumuzda bir devrim yarattı.

Hayatımızın bir parçası olan internet böyle oluştu.

7
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
TriskacocuyellowredMaydoganHadiOrdanBir Başak Kadını Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Tarihçesi hakkında bir bilgim olmaması bakımından oldukça istifade ettiğim bir içerik oldu. Gerçekten de daha ötesini belki de ötesinin de ötesini görebilmenin ilk kıvılcımı sayılabilir nitelikte bir buluş. Emeğinize sağlık efendim.

yafes
Üye

50 yıl önce içinde olduğumuz duruma kim inandır?
50 yıl sonra olacağımız durum nedir? güzel tartışma olur 🙂

ycdhat that
Üye

şimdi bu sayede buradayız

YusufYaman
Üye

Bencede Güzel Bir Yapı

yaziksakatgaliba
Üye

iyi ki hayatımıza girmiş.