2.Dünya savaşı başlı başına bir dünya. Hakkında okunacak o kadar çok şey var ki. Doğal olarak bu konuda da söylenecek pek çok şey var, kısaca anlatmaya gayret edeceğim.

Almanya 2.Dünya savaşında tam 11 ülkeyi öyle veya böyle işgal etti. Kimisiyle savaşarak, kimisiyle savaşmadan, bazısıyla anlaşarak topraklar aldı. Savaşın başında müttefik olduğu İtalya’yı bile savaşın seyri değiştiğinde işgal etmeye yeltendi Hitler. Öyle de bir hesapsız kitapsız manyakmış kendisi.

Bu işgallerin hemen hepsinde istediğini aldı Almanya. Biri hariç : Sovyetler Birliği.

Bu noktada Almanların işgal taktiğini ele almak gerek. Almanlar yıldırım savaşı, yıldırım taktiği de denilen kendi ürettikleri blitzkrieg taktiğini kullanmışlar. Fransa ve Polonya bu taktik ile çok kısa zamanda ele geçirildi.

Şöyle ki, 6 ayda alınamaz denilen Fransa 6 haftada Almanların eline geçti ve Hitler Paris’e kadar bizzat giderek gövde gösterisi yaptı.

Piyade destekli zırhlı birliklerle adeta bir yumruk gibi vurulup, boşluklardan piyadelerin sızmasıyla karşı orduyu bozup yoketme taktiğiydi bu. Ve girdikler her yerde bunu kusursuz bir şekilde uyguladılar.

Ruslar’a karşı bu taktik işe yaramadı. Rusların inanılmaz bir personel kaynağı vardı. 2.Dünya savaşında en çok asker kaybeden ülkelerden biri olmalarına rağmen sürekli cepheye yeni asker sürebiliyorlardı. Yenilen Rus kuvvetlerinin yerini yenisi alıyor ve kaybedilen yerin gerisinde süratle bir savunma hattı oluşturuyorlardı.

Ayrıca aradan geçen zaman Rusların lehine işliyordu. Yazın başlayan ve 3 ayda bitirilmesi gereken işgal kış aylarına sarkınca lojistik anlamında Almanların sıkıntıları ortaya çıkmaya başladı. Çok güvendikleri tanklar kışın şartlarında çalışmamaya, donmaya, çamur deryasında batmaya başladı. Bu da avantajı Ruslara geçirdi.

Ve meşhur Stalingrad Savaşı oldu.

Bu savaş gidişatın Ruslar lehine dönmesi açısından çok önemli. Bir şekilde Almanlar Rus topraklarında tutunuyorlardı. Zaman zaman ilerleme kaydediyorlar zaman zaman aldıkları yerleri bırakarak geri çekiliyorlar ama tutunuyorlardı. Bu muharebe ile Almanların Berlin’e kadar sürecek geri çekilişleri bir nevi başlamış oldu.

Savaşın başında Almanlar çok üstündü. Yoğun bombardımanla şehrin hemen hemen tamamı harabeye dönüş, Sovyetlerin 200 den fazla uçağı, 50 den fazla tankı imha edilmişti. Ama şehri savunan Chuikov ”son asker kalana kadar Stalingrad terkedilemez” emri ile şehir savaşına başlayınca Almanların ilerlemesi durdu.

İlerleyen günlerde ikmal hattında yaşanan aksaklıklar ve Sovyetlerin cepheye sürekli yeni asker sürmesi ile başlattığı Uranüs operasyonu ile şartlar tamamen tersine dönmüş oldu.

Sibirya soğuklarının da gelmesi ve yapılan 2.Uranüs operasyonu ile Almanların ikmal hatlarının tamamen kontrol altına alınması ile Almanların teslim olmaktan başka çaresi kalmadı.

Berlin’e kadar sürecek geri çekilme ve Hitler’in intiharıyla son bulacak Alman direnişi Stalingrad’da kırılmış oldu.

27
like
4
love
1
haha
2
wow
4
sad
4
angry
26 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
26 Yorum yazarları
DEHA KARAKAYAyellowredHadiOrdanBahadırTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
DEHA KARAKAYA
Üye

Harika bir yazı olmuş . Elinize sağlık.

HadiOrdan
Üye

güzel ve ilginç bir metin olmuş.

Bahadır
Üye

Gayet bilgilendirici

Endymion
Üye
Endymion

Rusya’nın çetin kışları ne erzurum ne de ankara soğuğuna benzer, ısınmak için vodka şişesi içirten bir soğuk