Optik yanılsamaları seviyoruz. Onlar dünyayı algılama şeklimizin objektif olmadığını bize hatırlatan harika şeyler. Algılarımız, gözlerimizin biyolojik özelliklerinden beynimizin görüntüleri işleme şekline kadar her şeyden etkilenir. Yılın En İyi İllüzyonu Yarışması dünyanın en iyi görsel yanıltmacalarını yarıştırıyor. Yarışma jürisi en iyi 10 finalisti açıkladı. Ardından online halk oylaması yapıldı ve kazananlar belli oldu.

Solucanın Gözü Görünümü Yanılgısı – Michael Pickard ve Gurpreet Singh, İngiltere

Bu görüntüde değişen tek şey solucanın çizgilerinin rengi. Aslında solucan hareket etmiyor. Otomatik olarak koyu renkleri ön planda, açık renkleri arka planda görüyorsunuz. Bu da gözünüzde hareket yanılsaması oluşturuyor. Bu yanılsama yarışmada üçüncülük kazandı.

Dönme Yönü İle Hareket Yanılsaması – David Phillips, Priscilla Heard, Christopher Tyler, İngiltere

Burada iki farklı hareket yanılsaması var. İlk olarak yukarı doğru akan şeritlerin arkasına bir arka plan yerleştirildiğinde şeritler yukarı yerine sağa doğru kayıyormuş gibi görünüyor. İkincisinde ise genişliyor gibi gözüken şeritlerin bir yarısı ters çevrilince şeritler hacim kazanıyor ve kendi etrafında dönen üç boyutlu bir nesne gibi görünüyor. Bu çalışma ise yarışmanın ikincisi seçildi

 

Üçlü Belirsiz Nesne – Kokichi Sugihara, Japonya

Gelelim yarışmanın birincisine. Yatay bir yüzeye yerleştirilen bu iki boyutlu görüntü, üç boyutlu üç adet farklı yapı olarak görünüyor. Defalarca izlediğim halde hala illüzyonu kavrayamadım. Eğer oy verme tarihi geçmeseydi ben de oyumu bu çalışmaya verirdim.

Danswing Kağıtları – Takahiro Kawabe, Japonya

Sadece arka plan rengini değiştirerek sabit cisimleri hareket ediyormuş gibi görebilirsiniz. Bu yanılsama yarışmada ilk 10’a girmeyi başardı.

 

Squish Squash Yanılsaması – Stuart Anstis ve Patrick Cavanagh, ABD ve Kanada

İlk 10’a giren diğer bir çalışmada ise farklı renkte fakat aynı boyuttaki iki nesne, hareket eden bir yapının üzerinde ya da çevresinde flaş patlatır gibi hızlı hızlı görünüp kaybolduğunda pozisyonları ve büyüklükleri farklı gözüküyor.

 

Yarışmada ilk 10’a giren tüm çalışmaları aşağıdaki linkten görebilirsiniz.

İlk 10

Kaynak

21
like
4
love
1
haha
2
wow
0
sad
0
angry
27 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
26 Yorum yazarları
Can canSERDAR ÖZDEMİRhuseyinhalilSinan Parlakbilge Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Diğerleri de çok iyi ama haklı bir birincilik olmuş bence.

Çalı Kuşu
Yazar

Her biri birbirinden ilginç. Emeğinize sağlık efendim.

Can can
Üye

Gelelim yarışmanın birincisine. Yatay bir yüzeye yerleştirilen bu iki boyutlu görüntü, üç boyutlu üç adet farklı yapı olarak görünüyor. Defalarca izlediğim halde hala illüzyonu kavrayamadım. Eğer oy verme tarihi geçmeseydi ben de oyumu bu çalışmaya verirdim.

SERDAR ÖZDEMİR
Üye

Emegine saglık

huseyinhalil
Üye

o nasıl tasarım