Forbes Dergisi, en değerli 100 marka listesini güncelledi. İlk yüzdeki markaların toplam değeri 2.15 Trilyon Dolar (yeni parayla). Çok ilginç verilerin olduğu listede, sıralamada da ilginçlikler mevcut. Çok uzatmadan verilere geçelim J

Dünyanın en değerli markası 182,8 Milyar Dolarlık değeri ile Apple!

İkinci olan Google’ın değeri 132,1 Milyar Dolar.

Üçüncü olan Microsoft’un değeri 104,9 Milyar Dolar.

Facebook ise 94,1 Milyar Dolar değer ile dördüncü sırada.

Listede ilginç olan teknoloji alanında faaliyet gösteren markaların inanılmaz üstünlüğü. İlk 10’da 6 teknoloji markası, 1 otomotiv markası (Toyota), bir içecek markası (Coca-Cola), bir eğlence markası (Disney) ve bir de telekomünikasyon markası bulunuyor (AT&T).

İlk 10’un dışında da yine teknoloji markaları diğer markaları üstünlük sağlamış durumda. Öyle ki; ilk 100’de 20 teknoloji markası bulunuyor ve bu 20 markanın toplam değeri 872,6 Milyar Dolar. Teknoloji firmalarını finansal hizmetler sektöründe faaliyet gösteren markalar takip ediyor sayı olarak. İlk 100’de 13 finansal hizmet markası bulunuyor ve bunları toplam değeri 160,2 Milyar Dolar. Finansal hizmetlerden daha az marka ile ilk 100’de yer alan otomotiv marklarının toplam değeri ise finansal hizmetler markalarının toplamından daha fazla. Toplamda 12 otomotiv markası ilk 100’de yer alıyor ve bunların toplam değeri 222,9 Milyar Dolar.

Özetle; dünyanın ciddi bir para kaynağını teknoloji şirketleri elinde tutuyor. Geride bıraktığımız çağın en kıymetlisi olan petrolün dahi teknoloji karşısında ezildiği açıkça görülüyor. Devir teknoloji devri. Teknoloji üreten kazanıyor.

kaynak

18
like
3
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
15 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
Ice coldEMRAH SOYLUHüseyin çetinReha KarakayaMaydogan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Çalışanlar liderliği kimseye bırakmıyor. Umuyoruz bu çağa ülke olarak gelebilmeyi başarırız.

turuncumavi
Üye

Bizde bu sıraya gireriz inşallah Popzingo

okan88
Yazar

Çok haklısın @mnil şunun şurasında kaç yıllık mazileri var ama bir çok köklü markaları kat kat geride bıraktılar.

mustafa
Üye

Artık gelecek böyle,yüzlerce fabrika yerine böyle teknolojik bir şeyler yap paraya para deme bakarsın 5 yıl içinde popzingo’da girer listeye 🙂

bilge
Yazar

Apple sen ne acayip bir markasın