#1 Cassowary

Avustralya ve Yeni Gine bölgelerini kapsayan tropik ormanlarda yaşarlar. Üç adet ayak parmağı mevcuttur her parmağının ucunda çok keskin tırnakları bulunur. Onu en tehlikeliler kategorisine sokan da zaten bu tırnaklarıdır. Çok dirençli hayvanlardır. Kuş türleri arasında en uzun yaşayan üçüncü, ağırlık bakımından ise en ağır ikinci kuş türüdür. Ömürleri 50 yıla yakındır.

#2 Devekuşu

Afrika kökenli, uçamayan bir kuş türüdür. Uzun boynu ve uzun bacakları vardır. 2 ,75 cm boya, 150 kilogram ağırlığa ve koştukları zaman saatte 72,5 kilometre hıza ulaşabilirler. Çok güçlü ayaklara sahiptirler, zor durumda kaldıkları zaman diğer büyük yırtıcıları öldürebilen tehlikeli vuruşlar yapabilirler.

#3 Emu

Görünüm olarak devekuşlarına benzerler. Güçlü görme ve işitme duyuları ile uzak mesafeden gelebilecek tehlikeleri kolaylıkla algılayabilirler. Sağlam gövdeye ve uzun bacaklara sahiptirler. Zor durumda kaldıkları zaman güçlü bacaklarıyla tekmeler atarlar. Avustralya ve dünyadaki emu çiftliklerinde ve  hayvanat bahçelerinde yaralanmalara neden olan emu saldırıları raporları mevcuttur ve 2009 yılında 100’den fazla saldırı gerçekleşmiştir.

#4 Büyük Boynuzlu Baykuş

Her türden baykuşun, ailesini, arkadaşlarını veya topraklarını korurken insanlara saldırdığı bilinmektedir. Çoğunlukla kurbanlar yara almadan kaçar ve baykuş saldırılarından ölümler çok nadirdir. 2012 yılında Seattle bölgesindeki bir parkta yaşayan bir grup insan, ağaçlardan sıyrılan büyük bir boynuzlu baykuş tarafından saldırıya uğradığını bildirmiştir. 2015 yılında, büyük bir boynuzlu baykuş koşarak kaçan birisinin kafa derisine zarar vermiştir. Genellikle küçük kemirgenler ve kuşlar ile beslenirler.

#5 Sakallı Akbaba

1.25 cm’e varan boyuyla ülkemizde görülebilecek en büyük yırtıcıların başında gelir. Ülkemizde bulunan popülasyonu tehdit altında sayılmaktadır. Sakallı akbabaların besinlerinin tamamını leşlerden arta kalan kemikler oluşturur. Yerden aldığı büyük kemikleri yaklaşık 100 metre yükseklikten kırmak üzere yere bırakırlar. Bu yöntemi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Nadir de olsa canlı kaplumbağaları da aynı şekilde avlar.

Kaynak Link

22
like
6
love
1
haha
1
wow
0
sad
0
angry
32 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
29 Yorum yazarları
Irmak KurthuseyinhalilNasibe AvcıHüseyin Çetinbilge Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

İyi ki videolar kısa olmuş:) yoksa izleyemeyecektim. Hayret makâmında dolaştıran yine güzel bir çalışma. Emeğinize sağlık efendim.

bilge
Yazar

Devekuşunun gözlerinin beyninden büyük olduğunu okumuştum bir yerde. Ona rağmen çok kinci ve saldırgan bir hayvan olduğunu biliyorum. Kargalar da oldukça tehlikeli canlılar. Teşekkürler yazın için.

Reha Karakaya
Yazar

1. Sıradaki kuş sanki hindi gibi özellikle boyun ve üst kısmı direk onu çağrıştırıyor.
İlker defa burada gördüm.

Gazel Boyraz
Üye

Videolar ve yazılar gayet bilgilendirici olmuş:)) Teşekkürler

mustafa
Üye

İlk üç kuş türünü hiç duymamıştım. Sayenizde öğrenmiş olduk teşekkürler.