Kıyamet senaryolarına önlem olarak donmuş tundranın derinliklerinde inşa edilmiş bu tonoz, Kıyamet Ambarı olarak da adlandırılıyor. İçinde paha biçilmez hazineler barındıran bu yerin içinin neye benzediğini bilmiyorduk. Motherboard’un deponun içinde çektiği video ile çalışmanın düşündüğümüzden çok daha fazla uluslararası işbirliği ile gerçekleştiğini öğrendik. Kuzey Kore bile tohum göndermiş.

Dünyanın En Önemli Odası

Svalbard’daki küresel ambara verilecek en uygun isim “Nuh’un Bitki Çeşitliliği Gemisi” olsa da, ambarın personeli “dünyanın en önemli odası” demeyi tercih ediyor. Dağın 120 metre içine kadar oyularak yapılan bu oda, insanlığın son umudunu taşıyor. Bir felaket sonucu çok hayati bir ürün yeryüzünden silinirse, yedeği bu depoda bulunuyor. İklim değişikliği bazı bölgelerdeki ürünleri yetişemez hale getirirse, Svalbard’daki tohum ambarı o bölgede yetişmeyen ürünleri yetiştirecek şablona sahip. Bir bitki herhangi bir sebepten ötürü yetişemeyecek duruma gelirse, ambardaki çalışmalar sayesinde alternatif yollar üretilebilecek.

Kıyamet Ambarı’nda yapılan çalışma, yalnızca bitki tohumlarını yok olmaya karşı yedeklemekten ibaret değil. Aynı zamanda bitki yaşamını geliştirmekle ilgili çalışmalar da yapılıyor. Ambardaki genetik araştırmacılar yüzbinlerce çeşit arpa, pirinç, buğday ve diğer başlıca gıda ürünlerini inceleyebiliyor; bu ürünlerin bulundukları yerde yetişebilmelerini sağlayan genetik kod parçalarını tanımlayabiliyorlar. Bu araştırmalar sonucu elde edilecek bilgilerle, genetik kodlarında yapılan değişikliklerle, bitkilerin besin değeri kaybolmadan değişik iklim ve bölgelerde yaşama kabiliyetleri artırılabilir.

Küresel Bir Çaba

Svalbard Küresel Tohum Ambarı halihazırda dünyanın her ülkesinden gönderilmiş 900.000’den fazla örnek içeriyor. Aşağıdaki videoda, Rusya ile Ukrayna birbirleriyle savaş halinde olsalar bile gönderdikleri tohumların yan yana saklandığını göreceksiniz. Ülkesini dünyadan izole eden Kuzey Kore hükümeti bile değerli tohumlarını geleceğe aktarabilmek için küresel depoya gönderdi.

Kuzey Kutbu’na çok yakın olan Svalbard dünyadaki çatışmalardan çok uzak bir bölgede bulunuyor. Svalbard’ı oluşturan takımadalar Norveç toprağı kabul ediliyor. Çatışma bölgelerinden uzak olmak bu projeyi tarafsız yaptığı gibi olası felaketlerden de korunaklı kılıyor. Ambardaki dondurucular bozulsa dahi, adalar tohumları bozulmadan saklayacak kadar soğuk.

Bitki çeşitliliğinin gelecek nesiller için güven altına alınması amacıyla böyle bir deponun açılması gerekliydi. Savaş yüzünden Halep’teki tohum deposu kapanınca, yeni yapılan tohum deposu için Svalbard’daki depoya başvuruldu. Videoda deponun içindeki raflardaki boş kısımda Suriye’ye ait tohumlar saklanmaktaydı. Bu olay insanlığın hep birlikte dünyanın iyiliği için çalışabileceğine dair ilham veriyor.

2017 yılının Mayıs ayında, küresel ısınma nedeniyle buzullarda meydana gelen aşırı erime sonucu ambarda yaşanan su baskını, Kıyamet Ambarı’nın her türlü koşulda tohumlar için güvenli bir sığınak olup olmadığı konusunda kafalarda soru işareti bıraktı. Yetkililer tohumların su baskınına karşı korunaklı şekilde saklandığını söylese de, başka felaketlerde sığınağın ne kadar emniyetli olacağını bilemiyoruz. Yine de böyle bir projeyi tasarlayıp uygulayanlara teşekkür ediyoruz.

Kaynak

3
like
1
love
1
haha
4
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
Zehra YavuzoğluGülsüm ApişEMRAH SOYLUReha KarakayaTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Jsiisooao jsioso
Üye

Kıyamet koopunca kendi kendine mi yetişecek? Anlam veremedim..😋😁🤗

Gülsüm Apiş
Üye

Bende bu yazıyı okumuştum daha önce başka bir yerde,arıyordum Tesekkürler emeğiniz için. Yapay bir kıyamet düşünülüyor bence

EMRAH SOYLU
Üye

Kıyamet kopunca tohumun ne önemi kalır ki bir anlam veremedim. 🙂

Reha Karakaya
Yazar

Güzel bir içerik olmuş. Ancak kıyamet durumunda pek işe yarar mı bilinmez.

Triskacocu
Yazar

Umarım ihtiyaç olmaz