Arizona’nın Huachuca Dağları’nda 2016 yılında görülen Yo’oko adı verilen genç erkek jaguarın derisi için öldürüldüğü düşünülüyor.

Vahşi yaşam uzmanları ABD’de yaşadığı bilinen az sayıdaki vahşi jaguarlardan biri olan Yo’oko’nun öldüğüne inanıyor. Tucson merkezli Kuzey Jaguar Projesi, jaguarın postunu gösteren bir fotoğraf paylaştı. Proje çalışanları fotoğraftaki yüzülmüş postun desenleriyle genç Yo’oko’nun derisindeki desenlerin uyuştuğunu belirtiyor. Grup tarafından fotoğrafın nasıl ele geçirildiğine dair bilgi verilmedi. Ancak fotoğrafın Meksika’da çekildiği söylendi. Proje grubu dışındaki uzmanlar da derinin Yo’oko’ya ait olduğunu düşünüyorlar.

Arizona Av ve Balıkçılık Dairesi’nde Jim DeVos ile emekli ABD Balıkçılık ve Yaban Hayatı biyoloğu Jim Rorabaugh, posttaki desenlerin Yo’oko’yu gösterdiğini anlattı. DeVos, daireden altı memurun fotoğraftaki postun desenleri ile Yo’oko’nun desenlerini analiz edip karşılaştırarak sonuca ulaştıklarını ifade etti.

Yo’oko’nun öldürülmesinden duydukları üzüntüyü dile getiren Biyolojik Çeşitlilik Merkezi yaptığı açıklamada, her jaguarın kendine özgü desenleri olduğunu, bu sayede her jaguarın derisine bakılarak tanınabileceğini belirtti.

Yo’oko’ya adını Tucson’daki öğrenciler vermişti. Yo’oko, Meksika ve Arizona’da yaşayan yerlilerin konuştuğu dil olan Yaqui dilinde jaguar anlamına geliyor.

Biyolojik Çeşitlilik Merkezi sözcüsü Randy Serraglio verdiği demeçte, ABD’de bir erkek jaguarın daha yaşadığını düşündüklerini belirtti. Bu jaguara İspanyolcada gölge anlamına gelen Sombra adını vermişler.

Yakın tarihte ABD’de yaşadığı bilinen en ünlü jaguar El Jefe (İspanyolcada patron), 2011’de tespit edilmişti. Araştırmacılar El Jefe’yi 2015’te videoya kaydetmişti. Ardından Biyolojik Çeşitlilik Merkezi çekimleri yayınladı.

Şu anda El Jefe’nin nerede olduğu bilinmiyor. Serraglio El Jefe’nin 2015 sonbaharından sonra ortadan kaybolduğunu söyledi. El Jefe’ye ne olduğunu kimse bilmiyor. Biyologlar El Jefe’nin ortadan kaybolduğu dönemde üreme döneminde olduğunu, dişi jaguar arayışıyla güneye, sınırın ötesine gitmiş olabileceğini düşünüyor.

Güneybatı Amerika jaguar nüfusu bakımından zengindi. Son 150 yılda doğal ortamlarının azalması ve çiftlik hayvanlarını korumak için kendilerini avlayan avcılar yüzünden sayıları azaldı. ABD’de görülen son dişi jaguar 1963’te öldürülmüştü.

Kaynak

6
like
1
love
0
haha
0
wow
6
sad
4
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
Reha KarakayaKasim ekimIrmak Kurtyellowredhilal Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
serabika
Yazar

Önce hayvanlara zarar vermekle başlanıp insanlara zarar vermekle devam ediyoruz . Sonra da neden bu kadar çocuk insan cinayeti artı diyoruz .

Canan
Üye

Teknoloji nin çığ gibi büyüdüğü bu yüz yılda korkarım ki cehalet ve onun ön gördüğü hayvansı istekler hiç bitmeyecek…Emeğinize sağlık.

mehmetcan
Üye

Cidden bu canlılardan ne istiyorsunuz ya.

Çalı Kuşu
Yazar

Umarım olasılıklar gerçeği yansıtmaz da dünya bir güzelliğini daha kaybetmez. Hayvanları sırf hayvandan aşağı içgüdüleriyle avlayanlar gerçekten de çok zavallılar! Emeğinize sağlık efendim.

Olupapatya
Yazar

İnsanlık gerçekten ölmüş. Artık öyle bir duruma geldik ki insanlık hayvanlardan aşağı bir seviyede. Kimin insan kimin hayvan olduğunu çözmek güç. Bu durumu bizle paylaştığınız için kaleminize ve yüreğinize sağlık.