Önceki YAZIMIZDA ABD’nin ünlü efsane canavarı Kocaayak’ın var olup olmadığını tartışmıştık bahsetmiştik.

Ancak Amerika’da yaşadığına inanılan efsanevi yaratıklar Kocaayak ile sınırlı değil.

Amerika’nın efsanevi, büyüleyici yaratıklarının ardı arkası kesilmiyor. Bir kısım insanların gördüğünü iddia ettiği ya da var olduğunu öne sürdüğü canlı yaratıklara kriptid (cryptid) diyoruz. Bu yaratıkları araştıran bilim dalına ise kriptozooloji adı veriliyor. Keçi başlı iblislerden tutun da kanatlarının heybetiyle güneşi kapatan büyük kuşlara kadar, Amerika’da birçok tuhaf yaratığın yaşadığına inanılıyor. Amerika’da Kocaayak’tan başka daha hangi efsanevi canlıların varlığına inanıldığını merak ediyorsanız bu yaratıklar içinde en bilinen 12 tanesinden 6’sını serimizin bu ilk yazısında irdeleyelim.

Pukwudgies

Massachusetts eyaletinin Freetown bölgesinde yaşadığına inanılıyor. Hatta Pukwudgie’ler için geçiş tabelası bile konulmuş. Peki, bu küçük yaratıklar nedir? Yöre halkı bu yaratıkları tek kelimeyle sorun olarak görüyor. Kuzey Amerika’da yaşayan Kızılderililerden Algonquin kabilesine mensup oldukları söylenen, yaklaşık 1 metre boyundaki bu insansılar, çocuk kaçırma, binaları kundaklama ve ölümcül şakalar yapma gibi eylemlerle suçlanıyorlar. Mizaçlarının bağlı oldukları geleneklere göre değiştiği söyleniyor. Algonquin kabilesinden birçok insan onları kötü niyetli olmayan, yaramazlığı seven canlılar olarak görüyor. Onlara zarar vermedikçe onların da kimseye zarar vermedikleri iddia ediliyor.

Jersey Şeytanı

Kocaayak’tan sonra ABD’nin en ünlü kriptidi olan Jersey Şeytanı’nın New Jersey eyaletinin Pine Barrens bölgesinde yaşadığına inanılıyor. 1735’ten beri eyaletin güneyinde terör estirdiği söylenir, tabii inanmak isterseniz. Mother Leeds adında bir kadın 13üncü kez hamile kaldıktan sonra doğacak çocuğuna “bu bir şeytan olsun” diyerek lanet okudu. Çocuk doğduktan sonra büyük, iki bacaklı, toynaklı, keçi kafalı, yarasa kanatlı bir yaratığa dönüştü. Yaratığı ilk görenlerden birisi tanıdık sayılır. İspanya’yı İngilizlere karşı savunmakta başarısız kalan Joseph Bonaparte (Napolyon’un kardeşi) Amerika’ya sürülmüştür. İddiaya göre 1812 yılında ormanda bir çift toynak izini takip ederken tıslayan bu yaratıkla yüz yüze geldi. O yıldan sonra da yaratığı gördüğünü iddia eden kimseler oldu. Özellikle 1919 yılında yaklaşık 1000 kişi bu yaratığı gördüğünü söylemiş. En son 2015 yılında görüldüğüne dair haberler yayılmıştı.

Champ

Vermont eylaetinin Burlington şehrinde bizim Van Gölü Canavarı’na ya da İskoçların Loch Ness Gölü Canavarı’na benzer bir efsane almış başını gidiyor. Vermont’taki Champlain Gölü’nden adını alan Champ, Mezozoik devirde yaşmış deniz sürüngenlerinden bir pleziyozor türü olarak tanımlanıyor. Bu türün Mezozoik devirde yaşayan örnekleri 8-10 metre uzunluğundaydı. Göle dadanan yaratığı bir zamanlar yaptığı ilginç işlerle tanınan P.T. Barnum yakalamaya çalışmıştır. Çoğu tasvirde yaratık klasik göl canavarlarından farksızdır: uzun boyun, yumurta şeklinde gövde, 4 adet yüzgeç, kısa kuyruk. Ona ait fotoğraflar ve videolar da bu tasviri doğruluyor. Champ ile ilgili iki doküman diğerlerine göre daha fazla dikkati celbediyor. 1974 yılında Sandra Mansi adında bir kadın canavara ait en ünlü fotoğrafı çekiyor. 2005’te iki New Yorklu balıkçı, tekneyi takip yılan benzeri uzun boyunlu bir canlıyı fotoğrafladı.

Pope Lick Canavarı

Kentucky’de Pope Lick Deresi civarında, Jersey Şeytanı gibi şeytani bir görünüşe sahip insan-hayvan melezi bir yaratığın varlığına inanılır. Yalnızca Pope Lick Deresi üzerindeki Norfolk Güney Demiryoluna bağlı ayaklı köprüde ortaya çıkıyor. Köprü canavar avına çıkmak için oldukça tehlikeli bir yer. Tren rayları hala kullanımdadır. Pope Lick Canavarı yaklaşan lokomotiflerin önünde kurbanları cezbetmek için insan seslerini taklit edermiş. Canavar gerçek midir değil midir bilinmez, ancak onu ararken hayatını kaybeden canavar avcılarının ölümünden sorumlu olduğu kesin.

Wampus Kedisi

Tennessee eyaletinin efsane canavarı Wampus Kedisi’nin Apalaş Dağları’na yakın bölgelerde yaşadığı iddia ediliyor. Ancak canavarımızla ilgili hikayelerin büyük bölümü Tennessee eyaletinde toplanıyor. Hikayeler ve yaratığın şekli konusunda büyük farklılıklar var. En azından herkes Wampus Kedisi’nin bir dağ aslanına benzediği hususunda hemfikir. Bununla birlikte bazı anlatımlar yaratığı yarı kadın, yarı aslan olarak tanımlıyor. Bir kısım insanlar yaratığı gayet sıradan bir dağ aslanı olarak tasvir ediyor. Bazıları kuyruğunun sonunda bir topuz olduğunu, bazıları ise canavarın 6 bacaklı olduğunu iddia ediyor.

Kokarca Maymun (Skunk Ape)

Kocaayak’ın kuzeni olduğunu biliyor muydunuz? Aslında Kocaayak’ın 50 farklı çeşidi vardır. Yaratığı icat etmek yetmemiş, bir de üzerinden çeşit üretmişler. Her eyaletin bir Kocaayak’ı olsun diye her eyalete özel bir Kocaayak tahsis edilmiş. Fakat bunların arasında Kokarca Maymun fanatik hayran kitlesine sahip olması ile öne çıkıyor. Kokarca Maymun’u araştıran özel bir merkez bile kurulmuş Karakteristik farkı ise, adında gizli: kokusu.

Kaynak

8
like
0
love
2
haha
1
wow
0
sad
0
angry
16 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
ErcanIrmak KurtSERDAR ÖZDEMİRmuhammed altunkayNakBedirhan Mağara Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Nedense hep bu tip canavarlar, kahramanlar hep ABD’de çıkıyor. Sırf reklam olsun ve turistler gelsin diye uydurup duruyorlar.

Triskacocu
Yazar

Gerçek olmadığını bilmemek güzel

Murat Siyli
Yazar

Paranormal Actıvıty misali mübarek.

Ercan
Üye

Çok tuhaf gerçekten

Irmak Kurt
Üye

Yaaa şu yaratıkları artık görsekk biz deee :DD artık şöyle garip şeyleri ben de görmek istiyorum ama görsem de kimseye diyemem çünkü muhtemelen o an ben kalp krizinden morg :DD:D:dD:D.