Herkese Merhaba. Sizlere bu yazıda hayranı olduğum ve uzun zamandır takip ettiğim bir sanatçıyı tanıtmak istiyorum. Bir kısmınız zaten tanıyordur, tanıyanlar için de daha yakından tanıtmış olurum belki. İşte acısıyla tatlısıyla Hindistan Sineması’nın yaramaz çocuğu Salman Khan.

Tam adı Abdul Rashid Salim Salman Khan. Ünlü hint senarist Salim Khan‘ın oğlu. Oyunculuğunun yanı sıra yapımcı, iş adamı, televizyon sunucusu, hayırsever ve model.

27 Aralık 1965 Indore, Madhya Paradesh (Hindistan) doğumlu. Dünya üzerinde en çok hayrana sahip olan Hint aktörlerdendir. İnstagram hesabını aktif olarak kullanan başarılı oyuncunun şuan için 16.3 milyon takipsisi vardır. Salman Khan Müslüman bir baba ve Hinduizm’e inanan bir annenin evladı olarak dünyaya gelmiştir. Kendisi inancı dolayısıyla çoğu kez spekülasyonlara mağdur kalmış ve şu cevabı vermiştir:

“Ben bir insanım. Ben bir Hintliyim. Ben bir Müslümanım. Ben Bir Hinduyum.”

Müslümanlar ve Hinduizme inananlar arasında yaşanan çatışmalar sonucu bu durumun kendisine sorulduğunda Salman Khan’ın yaptığı açıklama ise

“Bildiğim tek şeyin İslam dininin barış dini olduğudur. İslam asla çatışmayı ve savaşı körüklemez.”

Sonuç olarak iki dine de sıcak bakmakta ve tüm dinlerin iyi yönlerini örnek aldığını belirtmekte.

2007 yılında ”People” dergisi tarafından dünyanın en yakışıklı yedinci erkeği seçilmiştir.

Açtığı Being Human adlı vakfıyla kimsesiz çocuklara ve bakıma muhtaç yaşlılara yardım etmektedir. Bu vakfın aracılığı ile kendisinin tasarladığı saatler, tişörtler hatta iyi bir ressam olmasından dolayı kendi yaptığı resimler üzerinden kazanılan gelirler ihtiyacı olan kişiler için harcanmaktadır. Sürekli olarak hastanelerde hastaları ziyaret eder ve düzenli olarak kan bağışı yapar. Filmlerinde de üzerine sosyal sorumluluk almaktan çekinmez ve bunu duyurur. İşte Jai Ho filminden bir sahne.

Çoğu kesim tarafından Bollywood’un kötü ve maço adamı olarak tanımlansa da benim için bu yakıştırma Bajrangi Bhaijaan filmiyle sona ermiştir ancak özel hayatında maço tavrından asla taviz vermemektedir. İngilterede’ki Madame Tusaaud müzesinde heykeli bulunmaktadır. Lüks araba ve motosiklet düşkünlüğü olduğu gibi iyi de bir koleksiyonu vardır.

Lise yıllarında çok iyi bir yüzücüymüş hatta ülkesini uluslararası düzeyde temsil etmiş. Neden evlenmiyorsun sorusu en nefret ettiği sorulardandır ve bu soruya cevabı: Neden evleneyim ki çocuk sahibi olmak için mi? Yardıma muhtaç olan tüm çocuklar zaten benim çocuklarım.

Salman Khan hakkında tatlısıyla anlatacaklarım bu kadar  Peki ya acısıyla…

2002 yılında alkollü araç kullanması sonucu bir kişinin ölümü dört kişinin yaralanmasına sebebiyet verdiği iddiası ile beş yıl hapis cezasına mahkum edildiği ve Salman Khan’ın davayı kendi başvurusu üzerine yüksek mahkemeye taşıması sonucu suçsuz olduğuna karar verilmiş dense de şuan yargılama sürecinin devam ettiği bilgileri de var fakat çoğu kaynak suçsuz bulunduğuna dair bilgi vermekte ve kaza mağdurlarının tazminat istemlerinden bahsetmekte.

Salman Khan, 1998 yılında düzenlenen av organizasyonunda iki kara antilobunu avlamaktan suçlu bulundu yargılanması ise tam 20 yıl sonra sonuçlandı ve geçtiğimiz günlerde 5 yıl hapis cezası aldı. Aynı av organizasyonuna katılan diğer Bolywood yıldızları Saif Ali Khan, Sonali Bendre, Tabu ve Neelam Kothari ise delil yetersizliği nedeniyle beraat etti.

Hepimizin hayatında olduğu gibi onunda hayatında inişler çıkışlar olmuş ve oluyor. Olmaya da devam edecek. Tek farkı onun iniş çıkışları biraz daha keskin. Tıpkı Sultan filminde canlandırdığı Sultan Ali Khan karakterinin keskin rol geçişleri gibi. Filmlerini, programlarını ve ödüllerini yazmakla sayfayı işgal etmiyorum. Saymakta zorlanılacak kadar film ve ödülleri var. Şuana kadar 80 civarı filmde rol aldı. Filmlerini merak edenler küçük bir araştırmayla hemen ulaşabilirler.

Ödüllerini merak edenler ise https://www.imdb.com/name/nm0006795/awards bu linkten ulaşabilirler.

Sizlere tavsiye ettiğim Bollywood filmleri listesinde bulunan; Bajrangi Bhaijaan ve Sultan filmini buradan tekrar şiddetle tavsiye ediyorum. Oyunculukla ilgilenen arkadaşlarımız varsa onlara da güzel bir örnek olur. İki film arasında sadece 1 yıl var fakat Salman Khan’ın büründüğü roller ve olağanüstü performansı sanki iki farklı oyuncunun filmiymiş gibi hissettiriyor ve gerçekten ders verici nitelikte.

Buraya kadar okuyanlara çok teşekkür ediyorum.

12
like
4
love
1
haha
0
wow
1
sad
0
angry
14 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
Murat SiyliErenahmet çetinCanan DemirbaşTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Yeğenimin kulakları çınlasın.

Olupapatya
Yazar

Bir aşktır salman khan. ????

ziya
Üye

Bazı filmlerini izledim. Toplumsal mesaj içerikli çok güzel filmleri var gerçekten. Emeğine sağlık.

mustafa
Üye

Bir kaç filmini izlemiştim iyi bir oyuncu onun haricinde pek bir bilgim yoktu senin sayende öğrenmiş oldum teşekkürler.

onur.tskn
Üye
onur.tskn

Kendisini izlemedim tanımıyorum. Ama benim gibiler için yararlı bir içerik olmuş, teşekkürler Okan. 😌