Activision, Amerikan bilgisayar oyunu paylaşım şirketidir. 1979’da Kasım 1’de kurulmuştur. Oyun konsolları için dünyanın ilk bağımsız oyun paylaşım şirketidir. İlk ürrünleri Atari 2600 kartları idi.

2017 Ocağında, dünyanın en büyük bilgisayar oyunu paylaşım şirketlerinden birisidir. Ebeveyn şirketi Activision Blizzard’dır. Vivendi Games şirketinden 2008’de hisselerini satın aldığından beri bağımsız bir şirkettir.

Activision’dan önce, oyun paylaşımcıları yok idi. Bütün konsol oyunları, konsolları üreten şirketler tarafından paylaşılıyordu; örneğin bütün Atari 2600 oyunları Atari şirketi tarafından paylaşılıyordu ve oyuncuların yapımcısını genelde kimse tanımazdı.

David Crane, Larry Kaplan, Alan Miller ve Bob Whitehead isminde 4 Atarı programcısı; 1979’da Atari CEO’su Ray Kassar ile buluşmuşlardır ve şirketlerinden, oyun geliştiricilerine müzik yayımcılarının müzisyenlere davrandığı gibi davranmalarını istemişlerdir. Larry Kaplan, kendilerine “Dünyanın en iyi 4 Atari (2600) programcıları” olduklarını iddia etmişlerdir ve Kassar’ın onları reddettiğini söylemiştir.

Crane, Miller ve Whitehead şirketten ayrılmışlardır (Yakın zamanda Kaplan da onlara katılmıştır) eski müzik sanayisi CEO’su Jim Levy ve yatırımcı Richard Muchmore ile beraber Activision şirketini kurmuşlardır. İsmini “active” ve “television” kelimelerinin birleşiminden alır.

Oyun satışlarında, Atari’nin aksine oyun geliştiricilerine daha fazla saygı göstermişlerdir ve oyunların oynama rehberlerinde bir sayfayı geliştiricilere ayırmışlardır. 4 geliştiricinin şirketten ayrılması, Atari’nin satışlarının neredeyse %30 düşmesine yol açmıştır. 1982’de konsol oyunları için satışlar düşünce kişisel bilgisayarlar için oyunlar çıkarmaya başlamışlardır.

1986’da Infocom şirketini satın almıştır. Zork başta olmak üzere birçok oyunun geliştiricisi olan Infocom, 1989’a kadar Activision ile çalışmıştır ancak yeni CEO Bruce Davis birkaç yıl kayıp yaşadıktan sonra Infocom’u kapatmış ve 26 çalışanın 11’ine Activision için çalışmayı tavsiye etmiştir.

1988’de şirket isimlerini Mediagenic’e çevirmişlerdir ve 4 farklı grupta çalışmaya başlamışlardır. Bunların birisi olan Infocom kapatılmıştır. 1992’de şirket “The Disc Company” ile birleşmiş ve yeni CEO Robert Kottick olmuştur.

 

1997’de Raven Software ile anlaşma yapmışlardır ve sonradan onları satın almışlardır. Bunun sonucunda Hexen II, Heretic II, Soldier Of Fortune ve Quake 4 çıkarılmıştır. 1999’da Neversoft’u kurmuşlardır ve Tony Hawk kaykay oyunlarını çıkarmışlardır. Bunların dışında Treyarch, Sledgehammer Games, Infinity Ward ve birçok başka şirket satın almıştır.

Related image

Dikkate değer oyunları arasında Crash Bandicoot serisi (2008-günümüz), Rome: Total War (2004), Wolfenstein (2009), Prototype serisi (2009-2012), Destiny serisi (2014-günümüz), Guitar Hero serisi (2006-11,2015-günümüz), Doom  3 (2004) ve Call Of Duty serisi (2003- günümüz) vardır. 

14
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
İlkay BozkuşHasan KurnazBerat GÜLTEKİNDEHA KARAKAYAUmut afacan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Dilerim ki; bir gün böyle büyük dev firmalar bizim ülkemizden de çıkar.

İlkay Bozkuş
Yazar

Doom 3 ve Call Of Duty efsaneleri.

Hasan Kurnaz
Üye

Activision

Berat GÜLTEKİN
Üye

Mükemmel

DEHA KARAKAYA
Üye

Güzel bir yazı olmuş.