Ake veya Ackee, sabunağacıgillerden (Liçi gibi) Blighia sapida bitkisinin meyvesine verilen isimdir. Tropik Batı Afrika’dan gelen bitki bilimsel ismini Kaptan William Bligh’dan alır. Bligh, ilk defa 1793’te bitkiyi Jamaika’dan Kew’deki Royal Botanic Gardens’a getirmiştir. Bitki 1778’de Afrika’dan Jamaika’ya getirilmiştir ve Karayipler’de birçok kültürün mutfağında yer edinmiştir.

Meyvesi armut şeklindedir, olgunlaşınca rengi yeşilden kırmızıya döner ve açılarak 3 farklı parçaya ayrılır. İçerisinde üç büyük, parlak siyah çekirdek bulunur ve çekirdekler kısmen beyaz, yumuşak meyve eti ile kaplıdır ve tipik olarak 100-200 gramdır. Meyve etinin dokusu çırpılmış yumurtaya benzetilir.

Afrika’dan gelmesine rağmen Jamaika mutfağında daha yaygındır. Ake, Jamaika’nın milli meyvesi  olmakla birlikte, “Ackee and saltfish” (Ake ve tuzlanmış morina balığı sotesi) milli yemeğidir. Yerli bir marka Ake şarabı bile üretmektedir. Jamaika’nın ekonomisine önemli katkıları vardır.

Liçi gibi, yanlış tüketildiğinde içerdiği hypoglisin A ve B toksinleri vücudun şeker metabolizmasını bozarak düşük kan şekerinin yanı sıra şiddetli kusma ve hatta ölüme bile sebep olabilir. Bu duruma Jamaika Kusma Hastalığı adı verilir. Bu durumu önlemek için sadece olgun meyvelerin sarı meyve eti yenmelidir. Çiğ meyveler ve meyvenin çekirdeklerini tüketmek tehlikelidir. Yüksek miktarda C vitamini ve Niyasin içerir.

3
like
2
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
2 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
2 Yorum yazarları
Çalı Kuşumustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Yerinde görebilmeyi ve tadına bakmayı isterdim.

mustafa
Üye

Şöyle bakınca lezzetli görünüyor.