Florida, Porto Rico ve Bermuda arasındaki Bermuda Şeytan Üçgeni denilen alanda uçakların ve gemilerin gizemli bir şekilde ortadan kaybolduğuna dair efsaneleri duymuşsunuzdur. Şimdi de on yıllardır yaşanan kayıplarla Alaska’nın başı dertte. “Alaska Üçgeni” olarak bilinen vahşi bölge, Bermuda Üçgeni’nden daha tehlikeli olmaya başladı.

Alaska’daki Kayıplar

Alaska Üçgeni’nin sınırları kuzeydeki Barrow’dan Anchorage’a oradan da güney sahili boyunca Juneau’ya uzanan, büyük ölçüde keşfedilmemiş vahşi doğanın geniş alanlarını kaplıyor. Büyüyen ormanlarla, buzlu dağ zirveleriyle, çorak tundralarla kaplı bu bölge kesinlikle dünyanın en güvensiz bölgelerinden biri. Her yıl bu bölgede binlerce arama kurtarma çalışması yapılıyor. Kurtarma ekipleri aradıkları insanlara ölü ya da diri olarak nadiren ulaşabiliyor.

Alaska Üçgeni ilk olarak 1972 yılında ABD Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Hale Boggs’un uçağı Juneau ile Anchorage arasında kaybolunca geniş çapta dikkatleri üzerine çekti. Uçağın kaybolmasıyla Alaska’nın o güne kadarki en geniş arama kurtarma çalışması yürütüldü. 40 askeri uçak ve 50 sivil uçakla 39 gün boyunca 32.000 metrekarelik alan tarandı. Yine de tüm arama çalışmalarından sonuç alınamadı. Hiçbir enkaza ve hiçbir insan kalıntısına rastlanamadı.

Bu tatsız olaydan ders çıkaran ABD Kongresi, sivil uçaklarda acil durum vericilerinin kurulmasına dair bir yasa düzenledi.

Alaska Üçgeni’nde kaybolan tek uçak bu değildi. 1950’de bir askeri uçak 44 yolcuyla birlikte kayboldu ve ardından hiçbir iz bırakmadı. 1990’da bir pilot ve 4 yolcuyu taşıyan bir Cessna 340 tipi uçak kayboldu. Diğerleri gibi bu uçağa dair hiçbir kalıntıya ulaşılamadı. İz bırakmadan gerçekleşen garip kayıplar bölgede tipik vakalar haline geldi. 1988 yılından beri Alaska Üçgeni’nde 16.000’den fazla insan kayboldu. Kaba hesapla her yıl Alaska’da 10.000 kişiden 7’si hakkında kayıp raporu dosyalanıyor. Bu oran ABD ortalamasının iki katından fazla.

Doğa Mı, Yoksa Esrarengiz Şeyler Mi?

İnsanların kaybolduğunu ve doğanın gücüne karşı koyamadıklarını söylemek kolay. Fakat kayıp sayıları bu kolay açıklama için çok şaşırtıcı görünüyor. Kaybolan uçakların potansiyel bir nedeni var. Arazi onları tamamen yok edebilir. Örneğin 1947’de British South American Airways (BSAA) firmasına ait Star Dust adlı Lancastrian 3 tipi büyük yolcu uçağı Buenos Aires’ten havalandıktan sonra ortadan kayboldu. Arjantin’den Şili Santiago’ya doğru yola çıkan uçağın akıbeti 50 yıl bilinmedi. 1998 yılında Tupungato Dağı’na tırmanan iki Arjantinli dağcı uçağın enkazını buldu. Araştırmacılar uçağın dik bir buzulun içine düştüğünü açıkladı. Uçak düştükten sonra meydana gelen çığ, birkaç dakika içinde uçağın üzerini tamamen kapatmış.

Yine de Alaska Üçgeni’nde kaybolan her uçağın çığ düşmesiyle görünmez hale gelmesi mümkün gözükmüyor. Yürüyüş yaparken kaybolanlar, turistler, uçakla seyahat etmediği halde kaybolan sayısız Alaskalı nasıl bulunamadı? Mantığa uygun teorilerin şimdilik tıkandığı yerdeyiz.

“Alaska’nın Diğer Kocaayak’ı, Kushtaka’yı Ararken: Tlingit Yerlilerinin Samur Adamı” adlı kitapta yazar Dennis Waller, Güneydoğu Alaska’daki Tlingit ve Tsimshian Kızılderililerinin hikayelerinde bulunan efsanevi şekil değiştiren canlıların tarihini keşfediyor. Yerli dilinde Kushtaka, kabaca “samur adam” anlamına geliyor. Kushtaka Alaska’nın Kocaayak’ı olarak kabul ediliyor. Efsaneye göre yaratık, gezginlere zavallı bir çocuk gibi görünüyor ve kendini acındırıyor. Böylece mağdurları ırmak kenarına getiriyor, orada onları parçalıyor ya da Kushtaka’ya çeviriyor.

Ayakları yere daha sağlam basan bir teoriye göre Alaska’nın aldatıcı güzellikteki buzulları kaybolan insanları ve uçakları yutuyor. Buzullar çok katı gibi gözükse de yer yer gizli çukurlar bulunuyor ve bu çukurlar evlerden bile daha büyük olabiliyor. Çukurların üzeri tekrar karla kaplandığında kaybolan insanlar Alaska Şeytan Üçgeni’nde doğa tarafından gömülmüş oluyor.

Kaynak

19
like
3
love
1
haha
3
wow
2
sad
1
angry
14 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
Koray CömertBatuhan KayapınarReha KarakayayellowredHadiOrdan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Buzulların yutması ve çığ ile kapanma olayları tamam da diğerlerine ne oldu? Yıllardır Bermuda şeytan üçgenini daha açıklığa kavuşturmadan bir de bunun çıkması ağır oldu. Çok güzel bir içerik olmuş teşekkürler.

sila
Yazar

Aslında bu tip yerler dünyanın pek çok yerinde olabilir ama biz en popüleri biliyoruz Bermuda şeytan üçgenine odaklıyız. Bu yerleri dünyanın anomalilerinin olduğu portallar olarak tanımlıyorlar. Bilim aydınlatamayınca da efsanelere başvuruyoruz. İnsanda merak uyandırıyorlar.

Çalı Kuşu
Yazar

Bu alanda gerçekten patent alabilecek birisiniz. İlginç, antik, mistik, bilimsel harmanlı yazıların yazarı diye niteliyorum sizi, yine sizin yüksek müsaadenizle:)

Sinan
Yönetici

Buzulların yutuyor olma teorisi en mantıklısı, olabilir.

ömer arslan
Üye

sinan abiye katılıyom