Merhaba Sevgili Popzingocular;

Eğitim ve Bilim ile ilgili yazılarımızla siz değerli Popzingoculara bir nebze de olsa bir değer katabiliyorsak ne mutlu bize. Sitede değişik konularda yazılar yazan arkadaşlar olarak tek gayemiz çoğumuzun bildiği konularda bir nebze de olsa bir farkındalık yaratmaktır.

Bugün sizlere çoğumuzun ismini minnetle andığı fizik, genel görelilik, uzay bilimi denince akla gelen ilk kişilerden biri olan Alman Teorik Fizikçi Albert Einstein hakkında paylaşıma yer vereceğiz. Evet dediğimiz gibi o sadece yaşadığı dönemin değil günümüzün bile bilim alanında öğretileriyle referans alınan bir kişisidir.

1879 yılında Almanya’da dünyaya gelen Albert Einstein’ın babası Hermann ve abisi Yakob Einstein-Cie adında bir elektrik mühendisliği şirketi kurmuşlardı. Einstein yaşıtlarına göre geç konuşması dışında normal bir çocukluk dönemi yaşadı. Ailesi vesilesi kendisine özel dersler ile beraber keman dersleri verildi. Hayatında yüzmeyi hiç öğrenemese de yelken sporu yapmayı sever ve hobi olarak küçük yaşlardan itibaren yelken sporuyla uğraşmaya başladı. Okula başladıktan sonra okuldaki katı disiplin anlayışından rahatsızlık duysa da her zaman derslerinde yüksek notlar alıyordu. Devlet politikası ve bunun yansıması olan eğitim sisteminden hoşnut olmuyordu.

Ailesinin ekonomik durumu kötüleşmeye başladığında ailesiyle beraber İtalya’ya yerleştiler. 1896 yılında Maxwell’in “Elelktromanyetik Teorisi” üzerinde çalışmaya başladı. Keman çalmayı çok seven Einstein, henüz 5 yaşındayken keman çalmayı öğrendi. 1901 yılında İsviçre vatandaşlığına geçti. İsviçre’nin başkenti Bern’de matematik ve fizik alanlarında dersler vermeye başladı. 1903 yılında ailesinin karşı gelmesine rağmen okul yıllarında tanıştığı ve kendisinden yaşça epey büyük olan Milena Maric ile evlendi.

1905 yılı Einstein için bir mucizeler yılı oldu. En yaratıcı eserlerini henüz 26 yaşındayken bu yılda yayınladı. Tam anlamıyla bir Galileo hayranıydı. 1933 yılında Alman Nazi Partisi’nin iktidara gelmesiyle beraber ülkesinden tekrar ayrılmak zorunda kaldı. Yahudi olması nedeniyle kendisine İsrail vatandaşlığı teklif edildi ancak bu teklifi kabul etmedi. 1945 yılında Abd Başkanı Roosvelt’e, Alman faşizmine karşı nükleer silahlar yapılabileceğini içeren bir mektup yazdı. Fakat sonradan bu düşüncesinden dolayı pişman olduğunu her ortamda dile getirdi.

1955 yılında 76 yaşındayken iç kanama sonucu hayatını kaybetti. Otopsisinde görev alan doktor Thomas Stoltz Harvey, Einstein’ın beyin lobunun diğer insanlarınkinden % 15 kadar daha büyük olduğunu belirtti.

Günümüz bilimine ışık tutan ve Einstein’ın tüm bilim literatüründe bir dahi olarak kabul edilmesini sağlayan kuramı olan Genel Görelilik Teorisi ve Genel Kuramları bugün halen bilim insanlarına yol gösterici bir kaynaktır. Hem yaşadığı yıllarda hem de öldükten sonra bir çok ödüle layık görüldü. 1921 yılında kendisine Nobel Fizik Ödülü verildi. Bütün insanlığın Alman faşizmine karşı Sosyalizm çatısı altında birleşmelerini istemiştir. Amerika’da yükselen kapitalist sisteme en büyük eleştirileri getirmiş ve izlenen anti-komünist politikaları eleştirmiştir.

Dünya üzerindeki bütün dinlerin çocukça ve batıl olduklarını ve dinlerin uydurma boş inanışlar olduğunu ifade etmiştir. Kendisinin ateist olmadığını, tam tersi bir deist olduğunu belirtmiştir. 1999 yılında yapılan Uluslararası Fizik Toplantısında Albert Einstein’a, fizik biliminin dahisi ünvanı verildi.

14
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
5 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
Koray Cömertİrem YanıkTaner SekmenBERKAY RÜZGAR ÇÜRÜKSUNasibe Avcı Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Harika bir insan yaptıkları tartışmasız harika şeylerdir. Bu değerli bilim insanını sayenizde daha yakından tanımış olduk.

Nasibe Avcı
Üye

O bulmasa bulan olur muydu ki

Triskacocu
Yazar

İyi birisi miydi ki acaba?

rana yildiz
Üye

Cok seviyoruz seni bilim mimari.

yellowred
Yazar

izafiyet teorisi bile başlı başına anlatıyor adamın dehasını.