Bir Alman-Meksikalı bilim ekibi Ankilozor’ların yeni bir türünü keşfetti.

Bu otçul dinozorların vücutları adeta zırhla kaplı! Dünyada sadece Tyrannozor Rex yoktu. Crétacé’nin süper yırtıcısı ilk Jurassic Park’tan beri halkın ilgisini üzerinde tutmaktan vazgeçmedi, ama paleontologların aklında başka bir tür vardı.

Ankilozor’un kuzenine gelince; bu başarı, Meksika’da bulunan Coahuila eyaletinin kuzeyinde Ankilozor’ların kemiklerini keşfeden Çöl Müzesi’nin (Musoo del Desierto) Alman-Meksikalı bilim ekibine ait.

Ankilozor’lar, dört kısa bacağa sahip, yassı ve zırhla kaplı vücutlarıyla tanınan, Afrika hariç tüm kıtalarda bulunan otobur dinozorlar ailesinin bir parçasıdırlar, küçük ama güçlülerdir. En iyi bilinen tür Ankilozor’dur. Genellikle dört ayaklı tank olarak nitelendirilirler. Yoksa paleontologların keşfettikleri kemikler ünlü Ankilozor’a mı aitlerdi?

Haziran ayının ilk haftalarında yayımlanan bir makalede, araştırmacılar gizemi sona erdirdiler: kemikler yarım ton ağırlığında, 3.5 metre ölçülerinde ve yaklaşık 85 milyon yıl önce dünyanın bu bölgesini sıkça ziyaret eden Ankilozor ailesine ait olan genç bir Nodosaurid’e aitti..

Bu yeni türe, Meksikalı paleontolog Arturo González González’in adını taşıyan Acantholipan González adı verildi. Bu türün çok özel sırt dikenleri vardı, onu kuzenlerinden ayıran özelliği şuydu; o, Ankilozor’da ve yakın kuzenlerinde bulunan topuz uçlu kuyruğa sahip değildi.

Kaynak

10
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
Ice coldali yunus önenMurat Siyliyellowredmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
lale
Üye

umarım yeniden hayat bulması için çalışmazlar .çok ürkütücü

demir.demirgil
Üye

Jurassic World’deki gibi genetik mühendisliği bir gün çok gelişirse nesli tükenmiş ve tükenmekte olan hayvanların klonlanması ve yaratılması bir gün mümkün olabilir.

Çalı Kuşu
Yazar

Bu yazıyı okuyunca silinen galeri çalışmalarım geldi.Gözümde canlanır koskoca mazi ve ben hüzünlenirim.Emeğinize sağlık efendim.

Ice cold
Üye

85 milyon önceyi hayal etmek cok ürkütücü

ali yunus önen
Üye

Bence çok ürkütücü…