“Her şeye rağmen, insanların kalplerinde halen iyi olduğuna inanıyorum.”

-Anne Frank

Annalies Marie Frank, Almanya doğumlu günlük yazarıdır. Nazi yahudi soykırımı holocaustun en çok tanınan kurbanlarından birisi olan genç kız, 1929’da Frankfurt’ta doğmuştur ancak Nazi Partisinin Almanya üzerinde gücünün artması üzerine ailesi ile birlikte dört yaşında Amsterdam’a taşınmıştır ve burada hayatının büyük bir kısmını geçirmiştir. 1940’da Hollanda’nın Almanlar tarafından işgali ve 1942’de yahudilere karşı Nazi baskısının artışı üzerine babası Otto Frank’ın çalıştığı binada gizli bir odada saklanmıştır ve Anne 1944’de Naziler tarafından tutuklanana kadar günlük tutmuştur.

Tutuklanmaması üzerine Auschwitz Toplama Kampı’na götürülmüş ve 1944 Kasım-Aralık ayında Bergen-Belsen Kampına transfer edilmiştir. Acımasız, ırkçı ve öfkeli olması ile bilinen “Belsen Canavarı” Joseph Kramer’ın kampın kumandanı olması ile eş zamanlı olan varışları üzerine birkaç ay sonra kardeşi Margot ile birlikte (büyük olasılıkla) tifüs  sebebiyle ölmüşlerdir.

Tüm ailesinin soykırımda ölümü üzerine hayatta kalan tek aile üyesi Otto Frank, savaş sonrasında Amsterdam’a dönmüştür ve sekreteri Miep Gies’in, kızından kalan günlüğü kurtardığını öğrenmiştir. Kendi çabaları sonucunda günlük 1952’de basılmış ve ilk olarak “Diary of a Young Girl” (Genç Bir Kızın Günlüğü) olarak İngilizceye çevrilmiştir. Daha sonra 60 dile daha çevrilen kitap dünyanın en çok bilinen yazılı eserlerindendir.

En büyük hayali gazeteci olmak olan Annelies’in yazıları hakkında dramatist Mark Levin “İyi yazılmış bir roman gibi” olduğunu ve şair John Berryman “Bir çocuğun bir kişiye dönüşümünün dürüst ve gerçek tanımlaması” olduğunu söylemiştir.

Margot ve Anne’in anıt mezarı Bergen-Belsen toplama kampının zamanında olduğu alandadır.

10
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
5 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
5 Yorum yazarları
Temel UçakFiruze HaktanÇalı KuşumustafaMelisa Avci Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Temel Uçak
Üye

ilginç bir yaşam

Firuze Haktan
Üye

Her dönemde insanların çok farklı zorluklardan geçtiğini her seferinde idrak ediyoruz. Birileri ezmeye çalışırken birileri ezilmemek için çabalıyor…

Çalı Kuşu
Yazar

Yazıyı okuyunca nedense Aklıma iki kitap geldi biri Serenad diğeri de Seni Halk Adına Ölüme Mahkum Ediyorum…

mustafa
Üye

Allah rahmet eylesin iyi bir yazardı.

Melisa Avci
Yazar

Gerçekten dünya çok iyi bir yazarı kaybetti