Din şüphesiz geçmişten günümüze kadar insan yaşamının temellerini oluşturan ve önemli bir olgularından biri olmuştur. Birçok farklı uygarlığın birçok farklı tasvirlerde tanrı ve tanrıçaları olup, o tarihin insanları tarafından çeşitli şekillerde anılmışlardır. Bunlardan en önemlileri bayramlar ve festivallerdir.

Zamanında coğrafyamızın da bir bölümüne hakim olan Yunanlılar kendilerine özgü mitolojiler üzerine kurulu 12 ana tanrı ve tanrıçası olan Yunan Pantheonu’nu oluşturmuşlardır. Bu ana tanrıların yanı sıra çeşitli kutsal varlıklarda anılmaktaydı. Bu kutsal varlıklar kimi zaman ikinci veya daha düşük dereceli tanrılar veya tanrıların insanlarla olan ilişkilerinden meydana gelen yarı tanrılardır. İşte bu bahsedilen tüm karakterlerin başlarından geçen olayların anlatıldığı mitolojiler, insanların hayatlarında oldukça önemli yer edinmiş ve bu hikayelerin konularından yola çıkılarak çeşitli bayram ve festivaller düzenlenmiştir.

Synoikia Festivali

Miladi takvime göre 15 Temmuz – 15 Ağustos arasına denk gelmektedir. Athena adına kutlanılan bu küçük festivale Attika bölgesinde yaşayan bütün kabile üyelerinin Atina yurttaşı olmalarını kutlamak, anmak ve sağlanan birliği sürdürmek amacıyla kutlanan festival olasılıkla kahraman Theseus  ile alakalı olmalıdır.

Panathenaia Festivali

Panathenaia festivali yukarıda miladi takvime göre karşılığını vermiş bulunduğumuz Miladi Takvime göre Temmuz ayının 28’inde tanrıça Athena onuruna düzenleniyordu, Bilim insanları, festivalin Atina kökenli olduğu konusunda hem fikir olmalarına rağmen, ortaya çıktığı zaman bakımından fikir ayrılıkları görülmektedir.

Plynteria Festivali

Miladi takvime göre 15 Mayıs-15 Haziran’da kutlanılan festival tanrıça Athena onuruna düzenlenen bir festivaldi. Plynteria günü Atina’da uğursuz ve kara gün sayılırdı. Bunun nedeni, kentin koruyucu tanrısı Athena’nın heykelinin yerinden oynatılması sebebiyle tanrıçanın şehri koruyamayacağının düşünce yer almıştı. Bu sebeple Atinalılar  festivalin olduğu günde hiçbir iş yapmazlardı.

Kallynteria Festivali

Miladi takvime göre Mayıs 20 ila 25’i arasında kutlanan bu şenlik Plynteria şenliğinin devamı niteliğinde olduğu bilinir. Bu şenlik de Plynteria gibi temizlik amacıyla Athena onuruna düzenlenirdi. Festivale ismini veren Kallynteria, kelime anlamı tam olarak ilkbahar temizliğini ifade etmekteydi. Athena tapınağında antik çağlardan beri hiç sönmeden yanan bir meşale bulunmaktaydı. İşte festival bu meşalenin temizlenmesi için yapılan bir bahar temizliğiydi.

9
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
9 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
9 Yorum yazarları
Melisa AvciFurkan ArslanMurat SiyliHüseyin çetinyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
yarasab
Üye

Güzel bir yazı olmuş

Furkan Arslan
Üye

Her inançta bayramların önemi büyük

Murat Siyli
Yazar

Ah nerde eski bayramlar

Hüseyin Çetin
Üye

Eline sağlık bro

Melisa Avci
Yazar

Antik yunana bayılıyorum bu tarz fanzinler yazmaya devam etmelisiniz