Anubis, Mısır mitolojisindeki mumyalama  ve ahiret tanrısının  Yunanca ismidir. Genelde bir hayvan veya hayvan başlı bir adam olarak gösterilir. Bu hayvanın geçmişte bir köpek veya çakal olduğuna inanıldıysa da arkeologlar bu köpeğimsi yaratığın aslında altın renki bir Afrika kurdu olduğunu saptamışlardır.

Ismi, hiyerogliflerde “jnpw” sesleri ardından (eski yazıtlarda) oturan veya (daha yeni yazıtlarda) ayakta duran bir çakal görseli ile çizilir. şeklinde yazılır ve modern mısırolojik fonetik alfabede “inepu” veya “anapha” gibi okunur. Yunancaya “Anoubis” olarak ve ingilizceye yunancadan geçmiştir.

Farklı bağlamlarda farklı roller almıştır. İlk rolü mezarların koruyucusudur, ve aynı zamanda mumyalama ile de uğraşmıştır. En ünlü rolü ise ölüleri ahirete taşıyan tanrı olmasıdır. “Kalbin tartısı” denilen ölüm sonrası seremonide tartıyı kontrol ettiğine inanılır.

Kalbin tartısı sırasında ölenin kalbi, “Ma’at” (Gerçek) denilen ve bir tavus kuşu tüyü olarak gösterilen bir cismin karşısında tartıya konulur. Kalbi Ma’at’tan daha ağır olan kişiler Ammit denilen  yaratık tarafından yutulur ve yok edilir. Hafif olanlar ise sonsuza dek ahirette (Duat’ta) yaşarlar.

Yukarıdaki resimde Anubis’in ölmüş bir kişinin ruhunu tartıya götürmesi ve Ammit (Dört bacaklı olan) ve Thoth (Uzun boylu, tanrıların yazıcısı) eşliğinde kalbin tartısını gerçekleştirmesi resmedilmiştir.

Kurt başlı insan olarak görselleştirilmediği zaman ise, yukarıdaki fotoğrafta görülen ve Tutankamun’un mezarında bulunan heykeldeki gibi bütün vücudu siyah bir kurt veya çakal olarak görülür.

Anubis, “ölülerin tanrısı” olarak batıda çok yanlış anlaşılan bir mitolojik tanrıdır. Batı kültüründe ölüm ve ölüm ile ilgili şeylerin kötü çağrışımları, Mısır kültüründe yoktur ve Anubis’ten korkulmaz. Mısırlılar, sonsuzluğa inanır ve onlar için ölüm sadece geçici bir değişikliktir, Anubis ise iyi ruhlara bu geçici değişikliği kolaylaştıran bir yardımcıdır.

21
like
6
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
25 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
25 Yorum yazarları
Tuğçe AçıkgözCan canKasim ekimMurat SiyliDEHA KARAKAYA Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
bilge
Yazar

Güzel konu. Biraz daha detaylı olsaymış tadından yenmezmiş sanki..

dilşat korkut
Üye

Sükunetle dinlenmek isteyenleri de düşünen bir partiyse neden olmasın efendim:) Netice de her ruhun enerji alma ya da kendini enerjik hissetme yöntemi farklılık gösterebilir. Tebrikler, özgün fikirler üretmeye devam edebilmeniz temennisiyle

Gizemm
Üye

Gerçekten ilgi çekici bir konu cok sıkmadan güzel bilgi verilmiş

şevket ahmet babut
Üye

değişik bir konu olmuş

Çalı Kuşu
Yazar

İnsânlar ve Tanrıları diye özetlenebilir insânlık tarihi demeden geçemiyorum bazen.