Araba alacaksınız ama karar veremiyor musunuz?

Mevcut aracınızdan memnun değil misiniz?

Arabalara merakınız mı var?

O halde bu rehber tam size göre!

Öncelik tabii ki yakıt tüketimi olmalı: Alacağınız araçta EGR, Common-rail enjeksiyon sistemi, turbo şarj, AIR, EVAP gibi sistemler bulunmalı. Böylece yakıt tüketimi düşük araçlara yönelmiş olabilirsiniz. Yazının sıkıcı olmaması adına tek tek açıklamayayım ama ufak araştırmalar ile kolayca erişilebilir bilgilerdir. Bu saydığım sistemler yanmadan atılan yakıt buharını tekrar motora gönderir, aracın atmosferden temin ettiği havanın basıncını artırarak yoğun olarak motora verir, yakıtın yanma kalitesini artırmak için ikinci kez yanma odasına hava üfler.

Aracın performans eğrilerini pek umursamayız genelde fakat oldukça önemli bir konudur. İnternete aracın marka modelini ve performans eğrisi terimlerini girdiğiniz taktirde daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Küçük bir bilgilendirme: Tork (çevirme kuvveti) aracın maksimum devrinin %40’ına kadar hakimdir, aracın maksimum güce ulaştığı seviye ise aracın devrinin %70’ine kadardır.

Örneğin 10.000 devirli bir aracın maksimum torka ulaştığı devir 4.000, maksimum güce ulaştığı devir 7.000’dir. Daha ileriki seviyelerde tork azalır, güç azalma eğilimi gösterir. Yani aracın devrini sona kadar getirmek bir getiri sunmayıp aksine güç kaybı oluşturur ve fazla yakıt tüketimine de sebep olur. Araç ne kadar beygir gücüne sahipse o kadar iyi, ne kadar erken devirlerde tork başlıyorsa o kadar iyidir. Eğer yokuşta araba ivme kaybediyorsa, yokuş çıkmak işkence haline geliyorsa yüksek torklu araçlara yönelmelisiniz.

Tüm bunların haricinde küçük araştırmalar yaparak o marka ve modelin kronik sorunu olup olmadığına erişebilirsiniz. Kronik sorunlarla uğraşması zordur elektronik ürünlerde de aynı, ürünü servise gönderirsiniz servis hatayı kabullense dahi kullanıcı hatası der ve para talep eder.

Aracın iç ve dış donanımı size kalmış tabii ki ancak almışken son teknolojiyi takip etmeli.

Çeviri değildir.

Lütfen yorumları boş bırakmayın popzingo okur-yazarları :))

Teşekkürler.

11
like
1
love
0
haha
0
wow
1
sad
0
angry
17 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
Emre EryiğitAyşeemirhan clkHüseyin çetinVedat Yılmaz Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Benim için arabalar önemlidir.Konfor olarak görüntü olarak birbirini desteklemeli araç.

Olupapatya
Yazar

Benim yarış arabalarına karşı bir sempatim var ama sanırım ömrüm boyunca çalışsan anca bir tane alabilirim. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Ruhunuza ve emeğinize sağlık.

Sinan
Yönetici

Ciddi bir kronik sorunları olmayan her araç kullanılır, o sebeple ikinci olarak yakıt tüketimine dikkat etmek gerek.

Çalı Kuşu
Yazar

Arabalara merakımız var çok da seviyoruz; ancak alamıyoruz. Emeğinize sağlık teknik anlamda %100 anladığımı söyleyemem. Buda benim bu anlamdaki bilgi eksikliğim. Emeğinize sağlık efendim.

canaksel
Üye

Bence araba hem estetik olmalı hem kullanışı kolay hem de rahat olmalı