Bilim insanları dinozor DNA’nın aslında etrafımızda olduğunu söylüyorlar! Nature Communications dergisinde yayınlanan bir makalede, bilim insanları dinozor DNA’sının köklerinin onları nasıl vahşi bir sonuca götürdüğünü açıklıyor: Kuşlar aslında sadece modern dinozorlardır!

Kuşların dinozor olarak bildiğimiz antik hayvanların birkaç kalıntılarından biri olduğu uzun zamandır üzerine düşünülen bir konuydu. Fosiller, pek çok dinozorun tüylerle kaplı olduğunu ve iskelet yapılarının bugün gördüğümüz kuşlarla çok fazla şey paylaştığını ortaya çıkarmıştı. Anlaşıldığı üzere, bunların hiçbiri tesadüf değil. Genetik bize şu anda etrafımızda gördüğümüz soyu tükenmiş türler ve hayvanlar arasında sıkı bağlantılar çizebilme yeteneği sağlıyor.

Kuşlar da dahil olmak üzere dinozorların en yakın yaşayan akrabalarının DNA’sını kullanan ekip, dinozorlara ulaşabilmek için genetik değişiklikleri geriye doğru izledi. Keşfettiklerini düşündükleri şey, modern kuşların DNA’larının çoğunun antik sürüngenler tarafından da paylaşıldıklarıdır. Bilim insanlarına göre bu durum, ikisinin tahmin ettiklerinden çok daha benzer olduğu anlamına geliyor.

Araştırmanın baş yazarı Dr. Rebecca O’Connor, “Fosil kanıtlar ve şimdiki kanıtlarımız; kuşların ve dinozorların uzak akrabalar olduklarını ortaya koymaktadır. Bugün çevremizde gördüğümüz kuşlar aslında dinozorlar.” diyor.

Science dergisinde de daha önce benzer araştırmalar yayımlanmıştı. Açıkçası, bugünün kuşlarında çok büyük kemik kırıcı çeneler veya büyük zırhlı plakalar görmüyoruz. Dünya üzerinde çok kısa bir sürede meydana gelen inanılmaz değişimler nedeniyle evrimin onları yeni bir yöne ittiği oldukça açık. Bu çevresel faktörler pek çok türü mahvetti; ama hepsini değil…

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Sevgiler.

5
like
1
love
0
haha
4
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
Taha avcıEyüp karataşGezmeyi eglenmeyi severimİlkay BozkuşReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sevdasevda
Üye

Çok şaşırdım. Gerçekten çok ilginç

okan88
Yazar

Uzun zamandır bahsedilen bir şey. Yapılan araştırmalara göre, iddialar haklı gibi görünüyor.

Taha avcı
Üye

Tavuklar ve horozlar?

Çalı Kuşu
Yazar

Benzer özellik gösteriyor olmaları aynı oldukları anlamına gelmeyeceği prespektifinden ben aynı görüşte değilim. Her tür bir çok ince farklarla ayrılıyor olması ciddi bir tefekkür ve zenginlik.

mustafa
Üye

Olabilir bana deve kuşları ve timsahlar onlardan geliyor gibi.