Merhaba sevgili popzingiller bugün sizlere farklı bir terim konusunda bir bilgilendirme yapacağım. Aslında hayatımızda hepimizin yaptığı ancak isim olarak bilmediği bir terimden bahsedeceğiz.

Arbitraj Nedir?

Arbitraj; piyasadaki altın, hisse senedi, excahange vs. gibi ticarete konu olan varlıkları ele alan, tüm ticari faaliyetlerde varlıklar arasında eş zamanlı olarak, farklı piyasa koşullarında alım satım işlemi yapmaktır. ( Çeşitli borsalar arasında oluşan fiyat farklılıklarından kar sağlamak amacıyla )

Yani anlayacağınız bir nevi ucuzken alıp pahalıyken satma olayı da denebilir.

Arbitraj genel işleyiş mantığı olarak iki piyasa arasındaki fiyat farklılıklarını elimine etme eğilimindedir. Bir borsayla diğer bir borsa arasında arbitraj yapıldığında fiyat farklılıkları azalır; ancak bu fırsat her zaman için yeniden doğabilir. Arbitraj, ”düşük al yüksek sat” deyiminin tam karşılığıdır. Örneğin dünyanın her yerinde çeşitli piyasalarda para birimlerinin ticareti (exchange) yapılır. Fiyatlar genellikle tüm piyasalarda benzer olmasına rağmen bazen bir borsadaki satış fiyatı diğer borsadaki alış fiyatından daha düşük olabilir. Bu durumda eş zamanlı alım-satım yapıldığında iki fiyat arasındaki farklılık nedeniyle arbitraj yapan kişi bu durumdan kar sağlamış olur. Az gelişmiş ülkeler ele alındığında arbitraj, bir ülkenin farklı şehirlerindeki varlıkların alım ve satımından oluşabilir. Gelişmiş ülkelerde ise; genellikle takas, kısa vadeli faiz oranı, altın fiyatlarını kapsayan uluslararası faaliyetlere referans vermek için kullanılır. Bu işlem hem finans piyasasında hem de son zamanlarda ortaya çıkan kripto para piyasasında önemli bir yere sahiptir.

Nasıl Yapılır ?

Arbitraj işleminde hız çok önemli olduğu için en yoğun olduğu dönemde bile 5 dk içerisinde transferi gerçekleştirebilen hızlı bir altyapıya sahip sistemler kullanılmalıdır. Bu dk ile süren işlemler kripto para piyasasında daha hızlı şekilde gerçekleşmektedir. Şahsen kendimde kripto para piyasasında arbitraj işlemi yapan birisi olarak şuan da çok fazla hızlı transfer işlemi yapan coin bulunmaktadır. Arbitraj işlemini yaparken dikkat edilecek iki önemli nokta vardır: birincisi, bir takas sitesinden diğerine çok kısa sürede işlemin gerçekleşmesi; ikincisi ise seçilen coin türünün piyasadaki işlem hacminin büyük olması. Büyük olsun alım-satım süresi kısa sürsün ve kar oranı artsın.

Arbitraj işlemlerinde kar oranı düşük gelebilir; ancak yine de alım-satım yapmaktan kaçınmamak gerekir. Gün içerisinde piyasa dalgalanmaları sırasında 5-10 işlem yapılması ile gün sonunda kayda değer bir kar getirebilir.

Keyifli okumalar sevgili popzingiller..

22
like
7
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
24 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
24 Yorum yazarları
Gazel BoyrazHüseyin Çetindeniz kulalıtalhasarıkayaEmre Eryiğit Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Anzılha Kendirciler
Üye

Bendemi yapsam acaba

Cihanturunç
Üye

Mantıklı

Triskacocu
Yazar

Açıklama için teşekkürler

İlkay Bozkuş
Yazar

Bu günlere uygun güzel bilgiler

ilhami10ay
Üye

Bir bankacı olarak bilgilendirme için teşekkürler 😉