Birleşik Arap Emirlikleri adına Çarşamba akşamı Fransız Guyanası’ndan fırlatılan askeri bir uydu, fırlatılışından kısa bir süre sonra yörüngede kayboldu!

  Fırlatış, Çarşamba günü saat 22:53’te (Fransız Guyanası, Kourou saati) planlandığı gibi gerçekleşti. Ticari amaçla uzaya füze gönderen Arianespace şirketi sunduğu bildiride, “Vega’nın fırlatılışından yaklaşık 2 dakika sonra, ateşlemeyi takip eden ikinci aşamada bir arıza meydana geldi ve bu da görevin erken bitişini tetikledi.” dedi. Şirketin yaşadığı bu ilk başarısızlığın üzerinden fazla geçmeden Arianespace’in Kouron genel müdürü Luce Fabriguettes; “Arianespace adına, yaptıkları ödemelerin zararından dolayı müşterilerimizden özür diliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

  Avrupa Uzay Ajansı ve Arianespace topluluğu Perşembe günü yaptıkları açıklamada derhal bağımsız bir soruşturma komitesi oluşturmaya karar verdiklerini belirttiler ve eklediler; “Komitenin görevi, bu başarısızlığın sebeplerini analiz etmek ve Vega’nın geri dönüşü için gerekli güvenlik şartlarının tüm tedbirlerini tanımlamak ve uygulamak olacak”.

“ZOR BİR İŞ”

  Fransız Uzay Ajansı’nın başkanı Jean-Yves Le Gall ise; “Vega’da yaşanan bu başarısızlık bize bir kez daha zor bir iş yaptığımızı, başarı ve başarısızlık arasında incecik bir sınırda olduğumuzu hatırlatıyor” şeklinde konuştu.

  Vega’nın fırlatılışı, Guyana’daki uzay merkezinin bulunduğu bölgedeki irtifa yüksekliği sebebiyle şiddetli rüzgarlardan dolayı iki kez ertelenmişti. Üstelik, Cuma gecesinden Cumartesi’ye kadar planlanmış ancak rüzgardan dolayı aynı sebeplerden ilk kez yeniden programlanmıştı.

  Füze, uydun sisteminin ilk parçası olan Falcon Eye 1 (Şahin Gözü 1) adlı uyduyu taşıyordu. Arianespace’e göre bu füzenin görevi iki yönlüydü; “Birleşik Arap Emirlikleri’nin ihtiyaçlarına cevap vermek ve ticari pazara görüntüler sağlamak”.

 

KAYNAK

3
like
0
love
0
haha
1
wow
1
sad
0
angry
1 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
2 Yorum yazarları
bilgemustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Teşekkürler zevkli bir makale olmuş da güzelim siteyi ne hale getirdiler helal olsun vallahi yöneticilere …