Arkeologlar yüzlerce yıl boyunca saklı kalan kalıntıları keşfettiklerinde çıkmasını umdukları belirli şeyler vardır. Kırılmış kemikler, gevşek dişler, saçlar vs. Ancak araştırmacılar, İtalya’da eski bir gömü bölgesinde 1500 yıl önce ölen 10 yaşındaki bir çocuğun cesedini keşfettiklerinde beklemedikleri bir şey ile karşılaştılar.

Arizona ve Stanford Üniversitesi’nden arkeologlar tarafından ortaya çıkarılan ve sıtma ile enfekte olduğu belirlenen çocuğun iskelet kalıntısı, kasıtlı olarak ağız içine sokulmuş kayaya sahip bir kafatası içeriyordu. Araştırmacılar; taşın, bir cenaze töreninin parçası olarak buraya yerleştirilmiş olabileceğine inanıyorlar.

Arkeologlar çocuk mezarlığında yapılan daha önceki kazılarda iskeletler ile beraber kuzgun pençeleri, kurbağa kemikleri, külle dolu kazanlar ve kurban edilmiş gibi görünen kedilerin kalıntılarını bulmuşlardı. Buna ek olarak 3 yaşındaki kızın ellerinde ve ayaklarında ağırlıkları olan taşlara rastlamışlardı. Ölenleri mezarlarında tutmak için tarih boyunca farklı kültürler bu tip uygulamalar kullanmışlar. Eski Roma’da da hastalık kontrolü olarak büyücülük oldukça yaygın bir durum. 10 yaşındaki çocuk için de düşünülen şey tam olarak bu çerçevede.

Vampir mezarı denmesinin sebebi de ölü bir kişinin çeneleri arasına taş yerleştirme uygulamasının “vampir defini” olarak adlandırılıyor olmasından. Ölenlere saygıdan yoksun olsa da o dönemde yaşamak isteyenler için kötü ruh tarafından ele geçirilen ölünün mezardan çıkmasını engellemek amacıyla uygulanıyordu.

Bir sonraki yazımda görüşürüz. Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Sevgiler.

38
like
2
love
2
haha
7
wow
0
sad
0
angry
52 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
49 Yorum yazarları
Sinan Parlakİlkay BozkuşGülsüm Apişemirhan clkTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Kasim ekim
Üye

gerçekten cehalet ve vahşilik ama güzel bi anlatım olmuş bir takım boş inançalrın sonuçları

Hüseyin Çetin
Üye

Heyecanla okudum bi an olabilir mi dedim.Yazının sonunda sadece bir cehalet dönemi ritüeliymiş

yellowred
Yazar

adam ölmüş mezardan çıkmasından mı korkmuşlar 🙂 İlginç cidden.

Uğur karaman
Üye

Gerçekten güzel bir anlatım olmuş bunları bilmiyordum öğrendim eline sağlık

Olupapatya
Yazar

Vampirlerin bu kadar özendirilmesi çok saçma olduğunu bu yazıyla daha iyi anlıyoruz. Bir cehalet ürününe özenmek bana göre çok anlamsızca. Elinize ve emeğininize sağlık.