Aslanlara Fısıldayan Adam olarak bilinen Güney Afrikalı Kevin Rene Richardson, kendi kendini eğitmiş bir hayvan bakıcısıdır. 1974 doğumlu Richardson, Afrika aslanlarıyla çalışıyor. 16 yaşındayken Stan Schmidt ile tanıştı ve kendi kendini eğittiği kariyerine başladı. Üniversitede 2 yıl zooloji okuduktan sonra bölümü bırakıp psikoloji ve anatomi üzerine dersler almaya başladı. Hiçbir zaman hayvanlarla ilgili bir kariyeri olmayacağına, hayvanlara olan ilgisinin bir hobi olarak kalacağına inanıyordu. Richardson geleneksel düşüncenin aksine aslanlarla sevgi ve saygıya dayalı yakın ilişkiler geliştirmeyi tercih etti.

“Aslanlar eşya değildir, onlar duygusal varlıklardır. Bu yüzden onlara gereken ilgiyi göstermeli ve onlarla olan bağımızı geliştirmeliyiz.”

Richardson aslanlar tarafından ısırıldı, yaralandı fakat bu tehlikeler onu caydırmadı. Bir röportajında “açıkçası insan bu hayvanlarla çalışırken yaşayabileceği tehlikeleri fark ediyor. Bu işin artı ve eksi yanlarını tarttım, sonunda artılar ağır bastı” diyor. Hayvanlarla çekilmiş fotoğrafları, onun yıllardır birikmiş deneyimlerini ve bağlarını anlatmaya yetmiyor.

“İnsanlar bir konuyu bağlamından çıkarmayı sever. Onlar bu aslanlarla olan bağımı bilmiyorlar.”

Kural olarak, Richardson sadece doğumundan beri ilgilendiği aslanlarla iletişim kuruyor. Aynı zamanda çalışmalarını, hiç eğitilmemiş hayvanlarla çalışan zoologlarınkinden ve her gün sahnede performans sergileyen hayvanlarla çalışan eğitmenlerinkinden ayrı tutuyor.

Richardson  insanları ve aslanları bir araya getiren doğa yürüyüşleri nedeniyle eleştiri alıyor. Vahşi hayvanların tahmin edilemez doğası nedeniyle bu tür yürüyüşler büyük risk teşkil ediyor.

Richardson, memleketi Johannesburg’da Lion Park’ta çalıştığı süreçte aslanlar üzerinde uzmanlaşırken sırtlanlar, çitalar ve leoparlarla da iletişim kurdu. Çok tartışılsa da bilimsel kurallara bağlı olmak yerine hayvanlarla sezgisel bir iletişim geliştirmeye çalıştı. Hayvanların yanında uyudu, onları besledi, onlarla vakit geçirdi, oyun oynadı. Onun hayvanlarla ilişkisi herhangi bir insanınkinden çok daha farklı. Üzerinde çalıştığı hayvanların hepsini yavru olduklarından beri tanıyor. Şimdi kendine ait 2000 dönümlük bir tesisi var. Ekibiyle beraber bu tesiste 39 aslana göz kulak oluyor. Gelir sağlamak için belgeseller yapıyor. Tesisin gelir sağlayıcı ve tesisi idare etme amaçlı gönüllü programı da bulunuyor.

Kaynak

16
like
11
love
1
haha
4
wow
0
sad
0
angry
28 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
27 Yorum yazarları
Ercandeniz kulalıSalih ÇelikMurat SiyliKasim ekim Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
demir.demirgil
Üye

Bir tane video vardı, besledikleri kaplanı yıllar sonra gören bakıcılarına sarılıyordu kaplan, aklıma o geldi

EMIN ALTINTAS
Yazar

Sırtlan’a nasıl fısıldadın abi o cani hayvanı nasıl yola getirdin helal olsun ????

Çalı Kuşu
Yazar

Gerçekten de fısıldamayı başarabilmiş nadir bir insan. Azmi ve hayvan dostlarımıza sevgi nasıl duyulur hususunda örnek alınmayı hak eder bir karakter efendim

Zavorko
Üye

Böyle büyük kedilere fisildamak cesaret ister 🙂

Ayys
Üye

Uzaktan çok tatlılar. Ama aslanların vahşi belgesellerini izleyemiyorum. Adam gerçekten uğraşmış ve başarılı da olmuş. Bu zor ve tehlikeli işi seçmesi bu büyük kedilere nasıl bir sevgi beslediğinin ispatı. Yalnız insanlarla yaptığı o doğa gezileri çok tehlikeli. Kendimi hayatta öyle bir tehlikeye atmazdım.