Son zamanlarda gündemi meşgul eden bir konu var. Özellikle yurtdışında büyük manşetlerde yerini aldı. 2018 LF16 olarak adlandırılan asteroit Dünya’ya mı çarpacak?

Asteroit ile en yakın etkileşim tarihi 8 Ağustos 2023’e denk geliyor. Asteroit daha sonra 3 Ağustos 2024’te ve 1 Ağustos 2025’te tekrar Dünya’nın yörüngesindeki yollardan geçebilir. Toplamda uzay taşının yeryüzüne çarpabileceği 62 tarih mevcut.

NASA asteroidin yaklaşık 213m bir çapa sahip olduğunu tahmin ediyor. Bu büyük bir uzay kayası. Londra’daki Big Ben saat kulesinin ve New York’taki Özgürlük Anıtı’nın iki katından biraz fazla diyebiliriz. Bu yeterince dehşet verici değilse bu büyüklükte bir nesnenin çarpma kuvvetini gezegenin yüzeyinde şimdiye kadar patlatılan en güçlü nükleer aygıt olarak hayal edebilirsiniz. Güçlü bir etki yaratsa da 65 milyon yıl önce dinozorları yok eden asteroit ile karşılaştırılabilir bir yok olma seviyesi aklınıza gelmesin. Böyle bir durum için 10km genişliğinde bir asteroit olmalı.

Sonuç olarak iyi haber şu ki bu felaketin ortaya çıkma riski oldukça düşük! Avrupa Uzay Ajansı’na göre büyük çaplı asteroitler istatistiksel olarak Dünya’yı her 1000 yılda bir defadan daha az vurmaya eğilimli.

Asteroit 2018 LF16, NASA’nın Sentry System’ı tarafından keşfedildi. Bu otomatik bir asteroit izleme sistemi. Sentry, gelecek 100 yıl boyunca uzay taşları ile olabilecek etkileşim olasılıklarını bir katalog haline getiriyor. Potansiyel bir etki tespit edildiğinde ESA insanları korumak için uygun önlemler alınabileceğini söylüyor.

Herkes rahat bir uyku çekebilir. Bir sonraki yazımda görüşürüz. Sevgiler.

12
like
3
love
1
haha
3
wow
0
sad
1
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Temel UçakCan cansemih09xdLarynxGizem Badem Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ecrin çakar
Üye

sizin sayenizde çok şey öğreniyorum elinize sağlık

Temel Uçak
Üye

Bence çarpmaz gibi

Can can
Üye

Son zamanlarda gündemi meşgul eden bir konu var. Özellikle yurtdışında büyük manşetlerde yerini aldı. 2018 LF16 olarak adlandırılan asteroit Dünya’ya mı çarpacak?

semih09xd
Üye

Umarım çarpmaz.

Larynx
Yazar

Umarım çarpar