Evet Popzingo sakinleri bir önceki yazım olam “Buyrun Cenaze Namazına” isimli yazım çok ilgi gördüğünden ve böyle bir serinin gelmesi yönünde talep olduğundan böyle bir yazı yazma gereği duydum.

Evet gelelim konumuza bu gün size Ateş Pahası deyiminin hikayesini paylaşacağım.

Nedir Bu Ateş Pahası?

Bir gün Kanuni Sultan Süleymam askerleri ve yaverleriyle ava çıkar. Ormanda avlanacak av aramaya başlarlar. Uzun aramalara rağmen av bulamazlar. Tam dönüşe geçeceklerken aniden sağanak yağmur bindirir. Padişah ve yaverleri hemen sığınacak bir yer aramaya başlarlar.  Sığınacak yer bulana kadar ıslanmaya devam ederler.

Uzun bir aramadan sonra bir kulübeye rastgelirler. Bu kulübede geçimini odunculukla geçindiren bir köylü yaşamaktadır. Padişah içeri girdiğinde kendisini tanıtmaz ama adam padişahı hemen tanır. Ve ocağa büyük büyük odunlar atarak içerisinin iyice ısınmasını sağlar. Padişah ısındıktan sonra köylü padişaha ve yanındakilere sıcak çorba ikram eder. İyice ısınan ve keyfi yerine gelen padişah yaverleri ile konuşurken haberlerine “vallah şu ateş bu ormanda ve yoklukta bin altın eder” diye söylenir. Tabi bunu adam duyar. Padişah geceyi kulübede geçirdikten sonra sabah yola çıkmak için hazırlanır. Yola çıkmadan  önce adama dönerek ” söyle bakalım efendi bizi ısıttın ihya ettin. Bu yağmurlu ve fırtınalı günde bizi evinde ağırladın karnımızı doğurdun. Geceyi sayende pek rahat geçirdik bu hizmetin karşılığı ne istersin?” diye sorar.

Eline 40 yılda bir fırsat geçen adam bu fırsatı değerlendirmek için. Parayı yüksek söyler. “Bin bir altın yeter efendim.” diye söyler.

“Biraz yüksek söylemediniz mi?” diye soran padişaha kıvrak zekasıyla adam hemen cevabını verir. “Çorba benden olsun,  yatma ve barınma ise bir altın olsun,  ateşin bin altın edeceğini siz söylediniz efendim.”

Adamın kıvrak zekasına hayran kalan Sultan Süleyman adama istediği parayı verdirir. Ve yola çıkar.

Bu deyimde buradan çıkar.

28
like
12
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
43 Yorum konuları
7 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
40 Yorum yazarları
DEHA KARAKAYAMustafa Yüceahmet batarbaran yaparMurat Siyli Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Adamın kıvrak zekası mı daha mühim olan yoksa bu kıvrak zeka karşısında mütevazi olabilmeyi başaran padişahın yüreğimi? Bir deyim; ancak ciddi psikolojik ve sosyolojik çıkarımlar veren uzun bir yazı niteliğinde.

DEHA KARAKAYA
Üye

güzel bir yazı olmuş.

Mustafa Yüce
Üye

Adam uyanıkmış

Samet onuş
Üye

Güxellllllll

ggg
Üye

egimiginize saglik