Atlas; 1.80 boyunda, 75 kilogram ağırlığında, 28 eklemi olan, dikkat çekici bir robottur. Boston Dynamics şirketinin son nesli olan Atlas, 2016’da paylaşılan aşağıdaki videoda hünerlerini sergilemek ile birlikte zorbalığa uğramaktadır.

Vücudunu, kollarını ve bacaklarını hareket ettirebilen Atlas, tüm vücut hareketliliğine sahip olmakla birlikte denge hissine de sahiptir ve bunu kaba alanda yürürken, itilip kakılırken belli etmektedir.

3D yazıcı teknolojisi sayesinde iyi bir ağırlık-performans oranına sahip olan robot, dengesini zorda kalınca da korumaktadır. Zamanla geliştirilmiştir ve aşağıda gelişiminin bir aşaması görülmektedir.

Parasal desteğini Amerikan Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA)’dan alan projenin temelinde, asıl amacı kimyasal koruma kıyafetleri denemelerinde kullanılmak olan PETMAN isimli insancıl robot vardır. PETMAN bununla birlikte, ilk iki bacaklı insancıl robottur. O arkadaşımızı da aşağıdaki (beni azcık da olsa geren) videoda görebilirsiniz.

Atlas’ın tasarımının amaçları arasında, arama kurtarma durumlarında vanalar kapatmak, yangın sırasında erişilemeyen bölgelere erişmek, bir girişi kapatan engelleri kaldırmak gibi işlevler vardır. Atlas bu sebeple geliştirildikçe, sürekli olarak hareket kabiliyeti artmaktadır. Boston Dynamics’in son Atlas konulu videosunda Atlas zıplayarak koşabildiğini ve değişken engelleri tanıyabildiğini göstermektedir.

7
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
8 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
8 Yorum yazarları
SERDAR ÖZDEMİRÇalı KuşuturuncumaviErdi metinNecati toptaş Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
SERDAR ÖZDEMİR
Üye

adamlar yapıyor valla ya hayırlısı bakalım

Çalı Kuşu
Yazar

Aklına mukayyet olması temennisiyle yoksa sonuç güzel olmayacak.

turuncumavi
Üye

Atlas yolun açık olsun 👏👏👏

Erdi metin
Üye

Bizim babürümüz vardı birara😬

Necati toptaş
Üye
Necati toptaş

Japonyada robotları çalıştırıyorlar bazı şirketler