Ay’a ayak basıldı mı basılmadı mı tartışmaları bir yana, artık ay’a neden gitmiyoruz?

Toplamda Ay’a 9 kere gitmiş insanoğlu. ABD önderliğindeki bu süreçte bütün operasyonlar başarılı olmamış tabii. İlk 2 deneme apollo 8 ve apollo 10 başarısız olmuş ve ilk defa apollo 11 ile aya ayak basmışız.

İlk ayak basanı hepimiz biliyoruz Neil Armstrong, ancak kendisi son değil, toplamda 12 astronot ayda gezinti yapmış. Tabii elini kolunu sallayarak gezmemişlerdir mutlaka bir görev için inmişlerdir ama toplamda 12 kişi buna vakıf olmuş.

Aya kadar gidip ayak basamadan dönen de bir o kadar astronot var.

Acaba onları niye çıkarmadılar dışarı? Bilmiyorum. Ama oraya kadar gidip aşağı inemeden araçta beklemek çok can sıkıcı olsa gerek.

Aya gitmek kolay bir iş değil, ABD insanlı denemelerden önce 30 insansız deneme yapmış 16 tanesi başarısız olmuş. Bu %50 den daha fazla ki insanlı bir görev için çok ciddi bir sıkıntı. Ama Amerika yememiş içmemiş yaptığı hatalardan ders çıkarmış ve bir çok görevi başarıyla yerine getirmiş.

Peki teknolojik gelişmelere rağmen neden artık aya gidilmiyor? Şu an eskisine göre daha çok gidilip gelinemez mi? Aslında evet. Bir bakıma herşey geliştiği için çok daha rahat şekilde gidilebilir, ama artık aya gitmek istemiyor devletler.

Çünkü aya gidiş geliş maliyeti yaklaşık 2 milyar dolar.

Ve bu çok ciddi bir rakam. Tabii ki aydan artık öğrenilecek birşey olmadığını düşünmelerinin de etkisi çok büyük. Yoksa bu ciddi maliyetlere rağmen aya tekrar ve tekrar gidilirdi. Ancak aydan yüzlerce örnek taş toplandığı, onlarca saat orada gezinti yapıldığı, yüzlerce saatlik araştırmalar yapıldığı göz önüne alınırsa şu anki teknolojiyi bir adım daha ileri taşımadıkça aya gitmek gereksiz geliyor devletlere.

Yarın bir gün bambaşka bir teknoloji keşfedilirse bunu ayda denemek için belki tekrar aya gidilebilir ama şu an hiçbir devletin böyle bir planı bulunmuyor.

34
like
6
love
2
haha
1
wow
0
sad
1
angry
29 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
29 Yorum yazarları
EndymionNasibe AvcıHüseyin ÇetinCaner ilbasanÇağan Yılan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Maydogan
Üye

Cok masrafıymış gitmekten vazgecmekte haklilarmis

Webbaron
Üye

İlerde ben bi gidip gelicem

Deniz polat
Üye

Vay beee öğrendiğim iyi oldu

İlkay Bozkuş
Yazar

Nivida ekran kartı ile kanıtlandı aya gidildiği. Yüksek çönürlüklü 3d animasyonla test edildi görseller.

Triskacocu
Yazar

Orda sömürmeye değer bir şey olmadığı için gidilmiyordur..