Ayçekirdeği, ayçiçeğinin meyvesidir. Yaygın kullanılan üç çeşidi vardır. Linoleik, Oleik ve yağ üretimi için özel geliştirilen NuSun olmak üzere bu üç çeşitten en yaygını linoleiktir.

Renklerine göre kullanım amaçları belirlenir. Tamamen siyah ayçekirdekleri yağ için sıkılırken, çizgili siyah veya çizgili beyaz ayçekirdekleri besin olarak kullanılır.

Dünya çapında yılda 41 ton üretiler ayçekirdeğinin tüm üretiminin %24’ü Ukrayna ve %21’si Rusya tarafından üretilmiştir. Arjantin ve Romanya da önemli katkılar sağlamıştır.

Soslu veya sadece tuzlu tüketilebilir, bununla beraber salataya katılmak için çimlendirilebilir.

Sokak atıştırmalığı olarak Orta Doğu ve Slav ülkelerinde yaygındır. Rusya’da bu atıştırmalığa “Semichki” denir.  Amerika’da fıstık ezmesi benzeri ayçekirdeği ezmesi üretilir. Bazı okullarda fıstık alerjisi olan çocuklara fıstık ezmesi yerine verilir.

Besin değeri şaşırtıcı derecede yüksektir. 100 gramında 584 kalori, ve bununla beraber 21 gram protein içerir. Bu da günlük protein ihtiyacının %40’ını karşılar.  51 gram yağ içerse de bunun büyük bir kısmı doymamış yağdır. Kolestrol seviyesini düşürür, sindirime yardımcı olur ve diğer atıştırmalıkların aksine tüketimi uzun sürer ve tekrar acıktırmaz. Tuz içeriği sebebiyle su ile beraber tüketilmesi tercih edilmelidir.

9
like
1
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
İlkay Bozkuşahmet çetinÇalı KuşuReha KarakayaTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
İlkay Bozkuş
Yazar

Dünyada bir biz tüketiyoruz sanırım:) yabancılar kuş yemi diyor.

ahmet çetin
Üye

Süper yazı olmuş

Çalı Kuşu
Yazar

Bir dönem bizim buralarda da oldukça yaygındı. Sonra neden bilinmez ekimini terk etti insânımız. Yemesi değil de çiçeğini çok sevdiğim doğrudur. Emeğinize sağlık efendim

Reha Karakaya
Yazar

Hep çitler yemezdim sonrada hepsini bir anda ağzıma katardım. Ne güzeldi çocukluk.

Sinan
Yönetici

Yemesi en zevkli şeylerden biridir. Ülkemizde de yetişebildiği halde tabiki de yetiştirip ihraç etmeyi tercih etmiyoruz.