Bu yazımı Caner Tümay‘a armağan etmek istiyorum.

Mir Celal Paşayev 20. yy Azerbaycan’ında edebiyat, kültür ve bilim alanında ün kazanan parlak şahsiyetlerden biridir. O, yetmiş yıllık ömrünün tam elli yılını zor, fakat anlamlı ve şerefli işler için harcamıştır.

26 Nisan 1908’de Güney Azerbaycan’ın Erdebil vilayetine bağlı Endebil köyünde dünyaya gelmiştir. Lakin daha sonrasında ailesi Gence’ye göç ettiğinden, tahsilini burada görmüş, çocukluk ve gençlik yıllarını burada geçirmiştir. 1924 – 1928 yıllarında Gence Öğretmen Okulu’nda okumuş, okulu bitirince Gedebey ortaokul ve lisesine öğretmen olarak atanmıştır. 1929 – 1930’uncu yıllarda 1 No. lu Gence Şehir Mektebinde Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır.1930 – 1931’inci yıllarda Kazan Pedagoji Enstitüsü’nün Dil – Edebiyat fakültesinde okumuş, 1932’de Bakü’ye dönerek Azerbaycan Devlet Bilimsel Araştırmalar Enstitüsünde tahsiline devam etmiştir. Komünist ve Genç İşçi gazetelerinde çalışmıştır. 1933 yılında S.S.C.B. Dil Bilimleri Azerbaycan Şubesinde bilim adamı sıfatıyla vazifede bulunmuştur. 1936 – 1941 yılları arasında Pedagoji Enstitüsü ve Devlet Üniversitesinde öğretmenlik yapmıştır. 1940’da ”Fuzuli’nin Şiirsel Özellikleri” başlıklı araştırma konusundan dolayı da Dil Bilimleri doktorası almaya layık görülmüştür. Yazarlığı ve Bilim adamlığı faaliyetini öğretmenlikle birlikte devam ettirerek uzun bir süre Azerbaycan Bilim Akademisi’ne bağlı Nizami Gencevi Edebiyat ve Dil Enstitüsünde şube müdürü, 1961. yıldan vefat ettiği güne kadar, Azerbaycan Devlet Üniversitesinde kürsü başkanlığı ve hocalık yapmıştır.

İlk hikaye ve nesirleri 1930 yılında yayınlanmıştır. Devrin ruhuna uygun olarak yazdığı kitaplarda çağdaş hayat ve insan ilişkilerini canlı bir şekilde kaleme almıştır.

Mir Celal Paşayev edebiyata kendini yenileyen insan karakterlerini de yerleştirmiştir. Emekçilerin, özellikle Azerbaycan kadınlarının kaderi, fikri ve manevi durumları yazarı oldukça düşündüren konulardan biriydi. Bu bakımdan ‘Tezgah Kızı’, ‘Gözün Aydın’, ‘Bademin Lezzeti’, ‘Ninenin Hüneri’ eserleri mukayese ve betimleri ile oldukça dikkat çekicidir.

Eğitim problemi, öğretmen – öğrenci ilişkileri de Mir Celal’in eserlerinde önemli yer tutmaktadır.

İnsan hayatını, tabiatı güzel gözle görmek yazarın estetik ideallerinin özünü teşkil etmiştir.

Üslup olarak konuyu uzatmayı sevmemiş, her zaman ölçülü cümlelerle ve doğal yazmaya gayret göstermiştir.

Aynı zamanda bilgili ve kalemi kuvvetli bir roman yazarıdır. ”Dirilen Adam (1934 – 1935)”, ”Bir Gencin Manifestosu (1939)”, ”Açık Kitap (1941)”, ”Yaşıtlarım (1946 – 1952)”, ”Yeni Şehir (1948 – 1950)”, Yolumuz Nereye (1952 – 1957)” gibi romanlar onun kaleminden çıkmıştır.

Mir Celal Paşayev aynı zamanda eleştirmen olarak da edebi ve bilimsel alanda faaliyette bulunmuştur. Kimseye benzemeyen, kendine has bir üslup ile bu alanda önemli bir yer edinmiştir. Klasik edebiyatın, özellikle Fuzuli’nin araştırılması, 20. yy Azerbaycan edebiyatı ve edebiyat ekollerinin öğrenilmesi hususlarıyla özel olarak ilgilenmiştir. Azerbaycan edebiyatının 1975’inci yıllara kadar geçtiği yola, sanatkarlık, realizm ve halkçılık arayışlarına, edebi alemin manzarasına, vaziyet ve imkanlarına dair önemli tespitlerde bulunuyor, makaleler yazıyor, araştırmalar yapıyordu.

1948 Azerbaycan Devlet Üniversitesinden profesör unvanı alan yazar, 1960 yılında çalışmalarından dolayı madalya ile ödüllendirilmiştir.

1968 yılında ”Bir Gencin Manifestosu” eseri Cumhuriyet ödülüne layık görülmüştür.

1969 yılında Azerbaycan’ın emekçi bilim insanı şeçilmiştir.

Hayatı boyunca birçok ödüle layık görülen ve birçok başarıya imza atan Mir Celal Paşayev 28 Eylül 1978’de hayata gözlerini yummuştur.

9
like
6
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Çalı KuşuHüseyin çetinyellowredmustafamkkomkeser Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sila
Yazar

Emeğine sağlık Büşracığım 🙂

Dilcez
Üye

Emeğimize sağlık

yarasab
Üye

Emeğine sağlık

CanerTumay
Yazar

Çook beğendim, çok teşekkür ederiim 🙂

crstan7
Üye

Emeğine sağlık