Herkese merhaba Arkadaşlar. Bugün 19 Mayıs 2018. Bağımsızlığımıza atılan ilk adımın üzerinden 99 yıl geçti. Hepimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor bayramımız kutlu olsun.  19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki en önemli günlerinden biridir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmakta. Atatürk Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve eskimiş fikirlere karşı gelecek olanların gençlerin olduğunu görmüştü. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk’ün Samsun’a ayak basışıdır. Türk  Milleti  Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken büyük bir lider Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı. Dolayısıyla Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 İstanbul’dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş dönemini simgeler. Samsun’a ayak basışının taşıdığı önem Atatürk’ün Büyük Nutku’nu 19 Mayıs 1919 Samsun’a çıkışı ile başlamasıdır.

Atatürk’ün İstanbul’dan Samsuna olan yolculuğu Türk Milleti için bir dönüm noktası oldu ve kurtuluşun başlangıcıydı. Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle de 19 Mayıs’ı Türk gençliğine armağan etti. 

Atatürk “Gençler!  Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum” derken Türk gençliğine olan güvenini de anlatır bizlere.

Atatürk’ün şu sözleri hepimiz için bir rehber olmalıdır: “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir” demiştir. Atatürk’ü anlamak, yaşadıklarını ve fikirlerini bilmekle mümkündür. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman göz önünde tutarak, 19 Mayısları Atatürk’ün emanetine daima sahip çıkarak kutlamalıyız.

4
like
1
love
0
haha
0
wow
1
sad
0
angry
17 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
interdehaEMRAH SOYLUyellowredGizemmmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Turuncu
Üye

fikirlerin daim olarak hayatımızı sarsın ve hiç bir zaman solmasın.

ysneser
Üye

Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşaa

interdeha
Üye

Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa

EMRAH SOYLU
Üye

Ne mutlu Türküm diyene. Yaşa MUSTAFA KEMAL PAŞA YAŞA!!!

yellowred
Yazar

fikirlere kurşun işlemez.