The Upside of Stress kitabının yazarı, Standford Üniversitesi sağlık psikoloğu Kelly McGonigal, stresin en büyük düşmanımız olmadığını söylüyor.

McGonigal’a ilham veren daha önceden yapılmış bir araştırmada, 30.000 yetişkin üzerinde 8 yıl süren bir çalışma yapılmış. 1998 yılında bu kişilere son bir yıl içerisinde ne kadar stres yaşadıkları ve stresin sağlıkları üzerinde kötü bir etkisi olduğuna inanıp inanmadıkları sorulmuş. Sonrasında 2006 senesinde, çalışmaya katılan kişilerin ölüm oranları incelenmiş.

Araştırma sonucunda, yıl boyunca yüksek stres altında olan ve stresin zararlı olduğuna inanan kişilerin erke ölüm riskinin yüzde 43 daha fazla olduğu görülmüş. Öte yandan, yüksek stres altında olduğu halde, stresin zararlı olmadığına inanan kişilerin ölüm riskinin çalışmaya katılanların arasında en düşük olduğu saptanmış.

Bu araştırmaya ek olarak, McGonigal şaşırtıcı bir şekilde, stresin oksitosin salgılanmasına neden olduğunu ve bunun sonucunda daha girişken ve cana yakın olduğumuzu açıklıyor.

Kısacası stres hakkındaki düşüncemizi değiştirirsek, vücudumuzun ona verdiği tepkiyi de değiştirebiliriz.

Strese karşı olan negatif bakış açını değiştirerek ve vücuduna sağladığı faydalara odaklanarak, stresin negatif etkilerinden korunabilir ve sağlığını, duygu durumunu ve verimliliğini iyileştirebilirsin.

Tabii ki her konuda olduğu gibi bu konuda da denge önemli…

14
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
Furkan ArslanOsman36İlkay BozkuşyellowredMurat Siyli Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Geçmeyen hiçbir şey in olmadığı şu zamanda en kötüsü dediğiniz ne varsa tebessümle kucaklamanız duasıyla..

Rad
Üye

Aynen öyle valla. Stresim yoksa ne midem ağrır ne de başım ağrır

ramazanadiguzel
Üye

Stres çok kötü

Furkan Arslan
Üye

Günlük yaşamı etkileyen en büyük etken

Osman36
Üye
Osman36

Aynen