Başarı nedir? Çok para kazanmak mıdır başarı ya da binlerce insanın seni tanıması mıdır? Hayallerine ulaşmak, istediğin işi yapmak mıdır? Başarı neye göre belirlenir ya da kimler gerçekten başarılıdır? Bu sorunun net bir cevabını vermek mümkün müdür?

Günümüzde neredeyse bütün insanların istediği bir şey başarılı olmak. Yaptığı işte, okulunda, hobilerinde ve hatta oynadığı oyunlarda. Herkes başarının cazibesine kapılmış, onu elde edebilmek için birbiriyle yarışıyor. Kimisi diyor ki ben şu kadar para kazanıyorum başarılıyım, kimisi diyor ki benim şu kadar takipçim var başarılıyım. Oysa aslında kimse başarının tam olarak neye göre belirlendiğini bilmiyor. Çok para kazanan, çok tanınan veya çok takdir edilen insanlar yoğun eleştirilere maruz kalıp büyük kitlelerin atipatisini kazanabiliyor. Binlerce insan tarafından sevilirken binlercesi tarafından da sevilmeyen bir konumda kendisini bulabiliyor. Çok satan bir kitabın yazarı binlerce insan tarafından eleştirilip, kitapları vasıfsız bulunabiliyor. Peki günümüzde; bilginin, yazının, eserlerin, seslerin milyonlara erişebildiği bir dünyada kendini veya eserini herkese beğendirebilmek mümkün müdür? Elbette değildir. Eğer başarıyı çoğunluğun beğenisini kazanmak olarak nitelendirecek olursak, başarısızlığı da çoğunluğun eleştirisi olarak değerlendirmemiz gerekir. Bu yüzden çok tanınan, çok izlenen, ya da çok tanınan her şey başarılıdır demek mümkün değildir. Çünkü bu eserler, kişiler sevildikleri kadar da eleştiriye maruz kalıyorlardır.

Bir diğer kriter olan paraya geçecek olursak, ‘’çok kazanan başarılıdır’’ bunu ele almalıyız. Burada dikkat edilmesi gereken hassas bir nokta var, evet çok kazanan başarılıdır ama başarılı olduğu konu nedir? Çok kazananın başarılı olduğu konu iyi para kazanmaktır; bunu ürünün, kişinin başarısı doğru oranda belirlemez. Aslında çok da kaliteli olmayan bir ürün, orta seviyede bir eser yüksek miktarda kazanç sağlayabilir. Çünkü o an ona ihtiyaç vardır ve etrafında onunla yarışabilecek daha başarılı bir şey yoksa haliyle en çok satan o olacaktır. Birçok şey dönemine göre başarılı olmuştur ama bunların başarısı kalıcı olamamıştır, zaman onların galibiyetini ellerinden oyuncağını alır gibi almıştır.

Gerçek başarının tek ölçütü zamandır, geçen yıllara karşın hala unutulmadıysa, hala insanları etkileyebiliyorsa ve hala tarih kitaplarında bir yeri varsa o şey başarılıdır. Ne akıp giden zaman, ne değişen düşünce dünyası ne de değişen ihtiyaçlar onu eskitebilmiştir. Zaman en doğru ve en güvenilir olandır. Zamanın tek bir kötü yanı vardır, başarılı eserin sahibi bir ölümlüdür ve başarısını göremeden hayata veda edebilir. İşte bu yüzden birçok ressamın, yazarın ve mucittin değeri öldükten uzun zaman sonra anlaşılmıştır.

11
like
6
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
15 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
ErcanHalilCanEbru AltınokZEHRA YEKREKHüseyin Özer Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Başarı hususunda benim nâçizâne görüşüm, dünyâya sırtını çevirebilme cesaretidir efendim.

Ercan
Üye

Başarı inanmaktır…

HalilCan
Üye

İnanmak başarmanın yarısıdır.

Ebru Altınok
Üye

Başarı vazgeçmeden mücadele etmektir

ZEHRA YEKREK
Üye

zirvede yanlız kalmak kötüdür