Sevgili Popzingo üyeleri

Bugünkü konumuz; çok sevdiğimiz ve bizleri görünce heyecanlandıran küçük minikler yani bebekler hakkında olacaktır. Özellikle bebeklerin küçük yaşlardan itibaren oluşan sorunlardan biri olan burun tıkanıklığı ve temizleme yöntemleri konusu hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Bebekler hayata tutunmak için yeni doğdukları andan itibaren farklı olumsuzluklar ile karşı karşıya gelebilmektedirler. Genel olarak sorunlardan biri ise burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı, onların hayata adapte olma esnasında oluşan bir sorun haline dönüşebilir.

Burun tıkanıklığı bebeklerde farklı etkenlerden dolayı olabilir. Genelde burunları yetişkin bireylere göre küçük olmasından dolayı çabuk tıkanmakta ve onların küçük bedenlerini rahatsız etmektedir. Bu durumda anne ve babaya büyük görevler düşmektedir. Onların beslenmesini burun tıkanıklığı etkileyebilir.  Emzirme esnasında burun tıkanık olması ağızdan nefes alma gibi eyleme sokacağı için yeteri kadar ve düzgün beslenemezler. Bu durumdan olumsuz etkilenirler.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Temizlenmelidir?

Bebeklerde burun tıkanıklığı, küçük yaşlarda görülebilir bir durumdur. Minik burunları tıkandığı zaman peçete, mendil ve bunun gibi temiz araçlar kullanılarak burunları temizlenebilir. Ayrıca eczane ve bunun gibi yerlerde satılan temizlik aspiratörleri bulunur. Bunlar boru şeklinde ve haznesi olan araçlardır. Bir ucu bebeğin burnuna diğer kısmı çeken kimsenin ağzında olacak biçimde üretilmiştir. Burundaki pislik çekildiği anda araçtaki hazneye gelir. Böylece burun temizlenebilir. Bunların haricinde özel yapım solüsyonlar bulunur. Bunlar içerdiği tuz oranı olarak fazla özelliğe sahiptir. Burun temizleme de etkili araçlardır. Bu saydıklarımız küçük burun tıkanıklıkları içindir. Uzun süren burun tıkanıklıkları için doktora gitmekte fayda vardır

Bebeklerde burun temizliği onların ileriki hayatlarında yaşam kalitesini arttıran önemli olaylardan biridir. Bunun için burun temizliğinin asla ihmal edilmemesi gerekir.

 

6
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Nasibe AvcıSERDAR ÖZDEMİRHalilCanÇalı Kuşuyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Nasibe Avcı
Üye

Bizde bile bazen dayanılmaz olurken çocuklar için tabiki şart temizlik

SERDAR ÖZDEMİR
Üye

çocuklar bizim herseyimiz ya bilginiz için teşekkürler

HalilCan
Üye

Burun tıkanıklığı bebeklerde önemli birşeydir ve hemen giderilmesi gerekir

Çalı Kuşu
Yazar

Dünyâya gelme cezasına hangi suçtan aldılar demeye varıyor insânın yüreği…

yellowred
Yazar

kendimi bir bebekle hayal edemiyorum.