Aslında yenmemesi gerekiyor ama onsuz yapmak da çok zor. İki uzman, kötü şekeri tabağınızdan nihayet ortadan kaldırmak için tavsiyelerini sundular. Sizin için hayat tatlısız yaşamaya değmez. Ancak, daha sağlıklı bir yaşam için tatlıları azaltmayı düşünmeniz gerektiğini düşünmektesiniz. Nasıl yapmalı? İşte öneriler:

En Tatlı Yiyecekleri Eleyerek Başlayın

25-danger-du-sucre-accro.jpg

Bisküviler, sodalar, meyve suları, hazır yemekler… Süpermarkette satın alınan bazı yiyecekler çok güzeldir ama bunları düzenli olarak yerseniz, damak tadınıza alışır.

Şekeri Değiştirmeye Çalışmayın

837a65_081740e5385c4c9eb7f4e0fcbcd8e9b6_mv2.png

Kötü karbonhidratları ortadan kaldırmak istiyorsanız, tatlandırıcılarla acele etmenize gerek yok. “Genel fikir tatlı olmadan tatlı yapmaktır, ancak bunu agave şurubu veya stevia ile değiştirsek bile, yine ondan kurtulamayacağız. Eğer doğal yoğurttan hoşlanmıyorsanız, tadını arttırmak için sadece tarçın veya ahududu eklemelisiniz ”diyor diyetisyen Raphaël Gruman.

Etiketleri Okuyun

screen-shot-2014-04-01-at-105206.png

Süpermarkette etiketleri çözmeyi öğrenin. Karbonhidratlardan haberdar olun ve bu karbonhidratlar arasındaki alt kategoride bulunan “şekerler” e dikkat edin. Ayrıca gizli karbonhidratlardan sakının.

Sıcak İçecekler Sizi Rahatlatır

reduire-sa-consommation-de-sucre.jpg

Depresif akşamlarınız çok taneli bir çikolatalı dondurma ile keyifli mi geçiyor? Normal, şeker bir battaniye gibi davranır, yatıştırıcı etkisi kendinizi rahatlatmanıza yardımcı olur. Bir sonraki durakta, dondurmanızı büyük bir bardak sıcak süt veya bitki çayı ile değiştirmeyi deneyin.

İyi Şekerler – Kötü Şekerler

images.jpg

Vücudun işleyeceği kadar şekere ihtiyacı var, ama sütlü çikolataya olan aşkınız, vücut için gerekli olan karbonhidratlardan biri değil. Makarna, tahıl ve patates içinde bulunan “karmaşık karbonhidratlar” olarak adlandırılanlar, aslında vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamak için esas olanlardır. Buna karşın, “basit” karbonhidratlar olarak adlandırılan, aynı zamanda hızlı şekerler olarak da adlandırılan yüksek dozlarda tüketilen şekerlerde zararlı ve bağımlılık vardır. Bunları, soda, şekerleme,  fast food, alkol veya beyaz ekmek gibi rafine unlara dayanan tüm ürünler veya meyveler gibi işlenmiş ürünlerde buluruz. Vücuda vitamin ve temel lif sağlarken, çok sık tüketilen endüstriyel şekerler, obezite, diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi birçok hastalıktan sorumludur.

Daha İyi Uyku

US_9-iStock-000007379774_wide.jpg

Vücudunuz uykusuz olduğunda, daha iyi çalışmak için tatlı ve yağlı yiyeceklere ihtiyaç duyar. Bu nedenle uykusuz bir geceden sonra hamburger ve her türlü şekerlemelere istek duyarsınız. Çikolataların çağrısına direnmek için iyi bir uyku çekmeniz gerekir.

Kaynak

21
like
2
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
26 Yorum konuları
5 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
24 Yorum yazarları
Can canEmre EryiğitNasibe AvcıEsra TurankökEMRAH SOYLU Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Bilge Hanım öncelikle tercih ettiğiniz alan yakından takip ettiğim bir alan alan olduğunu belirtmek isterim. Severek takip ediyorum paylaşımlarınızı. Akıcı bir kaleminiz var, ayrıca özetsel bir sistemle yazılarınızı hazırlamanız okuma kolaylığı sağlıyor. Başarılarınızın devamını temenni ederim.

Gazel Boyraz
Üye

Canan Karatay’ın “Şeker,en tatlı zehirdir.” sözü aklıma geldi. Şekerin zararları göz önüne alındığında Karatay’ın ne kadar haklı olduğunu görebiliyoruz.

ayzek
Yazar

Paketli gıdaları terk etmek keşke kolay olsa.. Tatlı şeyler vazgeçilmezimiz. Güzel içerik olmuş devamı gelmeli. Günümüzde yediğimize içtiğimize çok dikkat etmeli ve bilinçli olmalıyız

salla gitsin
Üye

güzel bir yazı olmuş

mustafa
Üye

Bunları yapmak çok zor oluyor bazen, özellikle de tatlı ürünleri hayatınızdan çıkarmak biraz zor.