Beyin Fırtınası, belirlenmiş konularda bir araya gelmiş birden fazla kişilerin fikirlerini, düşüncelerini ve ideallerini tartışmadan ve çatışmadan uzak bir şekilde açıklamaları, karşılıklı fikir alışverişinde bulunmaları ve bu şekilde düşünce güçlerini geliştirmeyi amaç edinen bir eğitim öğretim tekniğidir.

Kişiler genel olarak bir konudaki görüşlerini hata yaparım korkusuyla rahat bir şekilde açıklamaktan korkmaktadırlar. Yetişkinlere dönük eğitim programlarında amaç etkin olarak katılımı sağlayıp, becerileri geliştirmek ve konulara ilişkin çözüm yolları bulabilmektir. Bu amaçla da Beyin Fırtınası tekniği kullanılmaktadır.

Beyin Fırtınası uygulanırken kişilere önce konular verilir. Sonra katılımcıların verilen konularla ilgili düşüncelerini yorumlar katmadan tahtaya ya da kağıtlara yazması istenir. Burada izlenen yollar ve düşünceler;

• Öncelikle düşün ardından tartış

• Farklı düşünceler ve fikirler iyidir.

• Katılımcı sayısı ne kadar çoksa, çalışma o kadar etkili olmaktadır.

• Fikirlerin geliştirilmesi önemsenir.

Katılımcıların tümü konuyla ilgili fikirlerini belirttikten sonra ortaya konan tüm fikirler katılımcıların tümü tarafından değerlendirilmektedir. Açık şekilde belirtilmemiş düşünceleri fikrin sahibinin açıklaması istenir. Ortak bir fikir üretilmeye çalışılır. Bu teknik, problem çözme ile ilgili çalışmalarda sıklıkla kullanılır.

3
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
3 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
4 Yorum yazarları
Çalı KuşumustafaMurat SiyliMuhammet Yiğit Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Muhammet Yiğit
Yazar

Baya severim beyin fırtınasını …

Çalı Kuşu
Yazar

Zamansal sınırlamalar verimliliği ister istemez sınırlıyor. Bu nedenle hazır bulunuşluk önemli bir etken efendim.

mustafa
Üye

Ben yeni nesil gençlerin bu konuda eskilere göre çok başarılı olduklarını düşünmüyorum.