Sizce beynimizin kodlarıyla uğraşarak beynimizi evrimleştirebilir miyiz ? Böyle söyleyince biraz korkutucu geliyor değil mi? Yani şayet böyle bir şey olursa “İnsanlığımızdan geriye ne kalır?” veya “Doğallığımızdan git gide ödün vermiş oluruz “ diye düşünüyor olabilirsiniz. Çünkü saçını kestirirken bile kimi zaman kararsız kalan insanoğlu için beyni evrimleştirme düşüncesi her zaman korkutucu olmuştur. Ancak farkında olmadığımız bir şeyler var beynimizle alakalı…

İnsan beyni her yıl geçtikçe zaten evrimleşiyor.

Biz farketmiyoruz ancak gün geçtikçe beynimizin ayarlarıyla daha çok uğraşıyoruz. Yani beynimizin evrimleşmesi için bir dış müdahaleye gerek yok. Aslında teknoloji ve dünya geliştikçe beynimiz bu duruma ayak uydurmak için her geçen gün kendini geliştiriyor. Örneğin şu anda sağlıklı bir insan 1800’lü yıllardaki sıradan bir insandan kat kat daha zeki. Bu duruma biraz bilimsel yaklaşalım.  İnsanoğlunun çalışma prensibi bir hücreyle aynıdır. İlk önce hayatta kalmaya çalışır. Eğer hayatta kalabilecek bir ortamda yaşıyorsa neslini devam ettirmek için üremek ister. Üremesindeki en büyük amaç ise veri aktarımıdır. Bu sayede binlerce yıldır varlığını sürdüren insan türü her geçen yıl yerinde saymak yerine gelişmiştir.

Aynı zamanda insanoğlu fizik, elektrik, telefon, yazı gibi kavramları keşfettikçe beyninin evrimleşmesine izin vermiştir. Ki bu sayede insanoğlunun gelişim ivmesi her yıl daha çok artıyor. Yani basit bir dille diyebiliriz ki son 20 yıldaki teknolojik gelişmenin son 1000 yıldan daha fazla olmasının nedeni beynimizin evrimidir. Elbette bu ilerleyiş ve gelişim harika ama biraz ilginç bir yan etkisi var gibi. Çünkü bu evrim insanlığın son 20 yılda sosyolojik ve psikolojik olarak inanılmaz bir değişikliğe neden olmasına yol açmıştır. Örneğin kişisel bilgisayarlar ilk çıktığında onları kullanabilmek için temel olarak programlama bilmenize ihtiyaç vardı. Ancak mühendisler geliştikçe halkın fazla bir bilgiye sahip olmasına gerek kalmadı.

Ve teknoloji o kadar basitleşti ki mühendisler ve bilim insanları birer dahi oldular ancak o aletleri kullanan halk tamamen cahilleşti. Aslında bu harika bir olay. Çünkü artık bir bilgisayar veya akıllı telefon kullanabilmeniz için hiç bir programlama bilgisine ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız olan şey parmaklarınız ve yerine göre ihtiyacınız olacak okuma yazma bilginiz…Bunların dışında herhangi bir şeye ihtiyacınız yok. Aynı zamanda hiç bir formülü,dil bilgisi kuralını veya coğrafi bilgiyi ezberlemenize de gerek yok. Çünkü bunu sizin için yapabilecek bir cihaza sahipsiniz. Beyinlerimiz mükemmel bir şekilde bu cihazlara adapte oldu. Sizce herhangi bir sorun var mı?

Bence var. 

Ancak benim burada gördüğüm sorun teknolojinin bizi sosyallikten arkadaşlıktan uzaklaştırması gibi durumlar değil. Genellikle insanların teknolojiyle olan tek sorunu budur. Ancak bu büyük bir sorun değil. Benim bahsettiğim sorun artık beynimizi geliştirmeye ihtiyaç duymayacak olmamız. Çünkü bir süre sonra mühendislere de ihtiyacımız olmayacak. Veya yazılımcılara veya bilim insanlarına. Bu durumda sorgusuz sualsiz evrimleşen ve gelişen beynimiz bir duraklamaya uğrayacak. Elbette zor ve karmaşık problemleri bilgisayarların bizim için çözmesi harika bir şey ancak bu beynimizin çalışma prensibine aykırı.

Bizim hoşumuza giden şey bilimle artık uğraşmaya gerek kalmadan işimizi ve problemlerimizi bilgisayarların çözmesi. Evet bu aslında çok hoşumuza giden bir durum. Ancak emin olabilirsiniz ki bu durum beynimizin hiç hoşuna gitmiyor. Çünkü beynimiz düşünerek çalışır. Düşünme görevini başka bir cihaza verme mantığı ile çalışmaz. O yüzden demeye çalıştığım şey şu. Karmaşık problemlerinizde, randevu ayarlamalarınızda ve zor hesaplamalarınızda elbette bilgisayarları kullanın. Buna lafım yok, aksine kullanmamak aptallık olur. Ancak o işi sizde öğrenin. Sürekli yapmanıza gerek yok. Ancak öğrenin. Çünkü bilgisayarlarınız ve telefonlarınız olmadan olduğunuz kişi gerçek kişiliğinizdir.

13
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
SERDAR ÖZDEMİRÇalı KuşuNasibe AvcıGülsüm Apişİlkay Bozkuş Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
EMIN ALTINTAS
Yazar

Emeğine sağlık gece gece iyi geldi ????????

turuncumavi
Üye

Gerçekten çok beğendim Okuyup gelişelim

Çalı Kuşu
Yazar

”Çünkü bilgisayarlarınız ve telefonlarınız olmadan olduğunuz kişi gerçek kişiliğinizdir.” güzel bir prespektif

SERDAR ÖZDEMİR
Üye

emegine saglk iyi bence

Nasibe Avcı
Üye

Beyinlerimiz tembellesti. telefon olmadan neredeyse bir hiç iz