Merhaba;

Bonsai kelime anlamlarından bahsetsem mi bilmedim. Çoğumuzun bildiği bonsai aslında, bir bitki yetiştirme sanatıdır. Bon: kase, tabak-Sai: bitki, ağaç anlamındadır. Bonsai kelime anlamı olarak Türkçe de saçma olsa da, kasedeki Ağaç gibi bir anlam taşımaktadır.

Evimizde yetiştirdiğimiz süs biberlerin den bonsai yapımını anlatacağım.

Bu yazı: link  sitesinden alıntıdır.

 

İlgili yazıdaki amca sıfırdan bir bitki yetiştirmeyip, zaten büyümüş olan 1-2 yaşındaki biberden yaralanmış.

Öncelikle Büyümüş olan biberimizi (tamamı ile sizin zevkinize bağlı resim dekini birebir yapmaya çalışmayınız, olayın zevki burada) yaprakları kalmayıncaya kadar kesin. Kormayın, bitkiyi normal olarak sulamaya ve bakını yapmaya devam edin. Şuan için bir bonsai olmaktan çok uzak gibi görünse de, ileride güzel bir bonsainiz olacak. Sadece sabır.

Sonraki aşama, eğer bitkimizin sağında solunda fazla sarkmış kökler var ise, bu kökleri kesin. Toprağı yumuşatın, ardından aşağıdaki gibi kök topuzu ile birlikte, bitkiyi saksıdan çıkartın.

Daha sonra, yukarıdaki fazla saçaklı kökleri ekeceğiniz(saksı değil artık bonsai tabağına geçiyoruz) Tabağa sığacak şekilde yeniden boyutlandırın.

Halen, kökler seçtiğiniz tabağa sığmıyor ise dahada küçültebilirsiniz(fazla abartıp bitkiyi öldürmeyin J)

Şimdiki aşamada, çoğu bonsai resminde gördüğümüz, dışarıda kalmış kök efektini vermek için, toprak üzerinde kalacak, kök kısımlarını topraktan temizleyin, bunun için evde kullanmadığınız, yumuşak uçlu diş fırçası kullanabilirsiniz.

Sonuçta aşağıdaki gibi bir görsele erişmemiz gerekiyor. Aşağıdaki gibi bir görsele eriştiğimizde bunu, tabağınıza ekebilirsiniz.

Toprağa ekilmiş hali aşağıdaki gibi. Talep ederseniz, kablolar yardımı ile(ağaç yaşken eğilir) dallara istediğiniz şekli verebilirsiniz. Görselden de Fark edildiği gibi, bonsai yaşam belirtileri gösteriyor. Dallarından yeni tomurcuklar çıkmaya başlamış

Sonuç mükemmel bir bonsai. Evde yetiştirdiğimiz biber bitkisini, hoş, dekoratif bir hale getirdiniz

12
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry
12 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
AyşeErcanhebun dalmışyellowredİlkay Bozkuş Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Gerçekten strese birebir bir uğraş. Geçmişlerimiz boşuna dememişler haticeye değil neticeye bakmalı ya da sabreden derviş muradına ermiş mi demeliyim, bilemedim. Denemeye değer.

mustafa
Üye

Çok merak ettiğim ve sevdiğim bir uğraş en yakında zamanda bende bir limon ağacı üzerinde çalışmalar yapacağım. Limon ağacım biraz şekil alsın diye bekliyorum. Belki ilerde bende burada onu paylaşırım. Youtubede azmaz video izlemedim.

Ayşe
Üye

Müthiş gerçekten. Limonla denemek istedim. Limon çekirdeklerini filizlendireyim dedim ama olmadı. Ben de yapmak istiyorum.

Ercan
Üye

Bu tarzda ki uğraşlar çok iyi stres attırıyor kişiye, severim..

hebun dalmış
Üye

bonsaiyi ilk gördüğümde şaşırdım 😀