Doğulu bilim insanları serisinde bu kez ilk insanlı roket uçuşunu gerçekleştiren Lagari Hasan Çelebi’yi tanıtmaya çalışacağım.

Bu cesur insan hakkında maalesef çok az bilgi bulunmaktadır. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’si sayesinde az da olsa tanıyabildiğimiz Lagari Hasan Çelebi’nin yazısı bu sebeple diğer yazılara göre daha kısa olacak.

Ancak hakkında bilinenler bile onun adının tarihe altın harflerle yazılması için yeterli…

Doğum yılı da ölüm yılı da tam olarak bilinmemektedir ancak tahminlere göre 1600’lerde doğan Lagari Hasan Çelebi Osmanlı’nın önemli bilim insanlarından biridir. Lagari, roketler ve barut konusunda çalışmalar ve denemeler yapmıştır. Çok yüksek mesafeye kadar uçabilen roketler yaptığı da iddia edilir. Bu çalışmalardan dolayı Sultan 4. Murad tarafından da “bir süre” destek görmüştür.

Lagari’yi kitaplara konu yapan şey ise yaptığı büyük bir çılgınlık ve cesaret örneğidir. Lagari Hasan Çelebi, 1633’te 4. Murad’ın kızının doğum günü kutlamalarında yaptığı barut hazneli bir roketle uçarak, ilk insanlı roket uçuşunu gerçekleştirmiş ve tarihe geçmiştir. Lagari, bu uçuşta 250 metre kadar yükselmiş, gökyüzünde iken yanındaki diğer fişekleri de ateşleyerek Boğaz’ı aydınlatmış ve Sultan’ı mest etmiştir. Daha sonra roketin barutunun bitmesi sebebi ile düşüşe geçen Lagari, yanında çıkardığı kanat benzeri cisimler ile denize yumuşak bir iniş gerçekleştirmiştir. İnişten sonra yüzerek Sultan 4. Murad’ın yanına giden Lagari Hasan Çelebi büyük övgü almıştır. Lagari uçuştan önce Sultan’a “İsa peygamber ile konuşmaya gidiyorum” şeklinde bir şaka yapmış, uçuştan sonra da Sultan’ın yanına giderek “İsa peygamber sana selam etti” diyerek 4. Murad’ın kızının doğum günü kutlamalarına neşe katmıştır.

Klasiktir, Osmanlı’da bilim insanları bir türlü hak ettiği değeri görememiştir. Maalesef Lagari de öyle. Sultan 4. Murad’ın ilk zamanlarda desteklediği Lagari, daha sonra din adamlarının baskıları sebebi ile Kırım’a sürgüne gönderilmiştir. Lagari Hasan Çelebi Kırım’da vefat etmiştir. Günümüzde ise, Milli Savunma Bakanlığı’nın bu yıl üretimini gerçekleştirmeyi planladığı yerli üretim olan ilk Yüksek Çözünürlüklü Mikro Yer Gözlem Uydusu’na adı verilmiştir. Lagari Yer Gözlem Uydusu.

3
like
1
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
5 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
5 Yorum yazarları
Erenrana yildizdefneyılmazEmre Eryiğitmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Bu tip şahsiyetleri daha çok tanımak lazım.

Eren
Üye

Hasan Çelebi Osmanlı’nın önemli bilim insanlarından biridir.

rana yildiz
Üye

Çok guzel olmus

defneyılmaz
Üye

güzel bir konuya deyinmişsin

Emre Eryiğit
Üye

Bu tip şahsiyetleri daha çok tanımak lazım