Merhabalar Popzingo sakinleri…

Yeni bir yazı dizisi ile karşınızdayım. Bilim deyince, sanat deyince hep akıllara Einstein, Pisagor, Picasso gibi batı dünyasından çıkan isimler gelir. Doğu’dan hiç mi bilim adamı çıkmamıştır? Hiç mi sanatçısı yoktur doğu dünyasının? İşte bu soruların cevabının “var elbette” olmasını sağlayan, batıdan çıkmış isimlerden çok daha önemli işlere imza atmış insanları tanıtacağım bu yazı dizisinde. Gözünüz korkmasın hemen, uzun uzun biyografi paylaşmayacağım. Kısa kısa satırlar halinde önemli ve ilginç bilgileri aktaracağım bu isimler hakkında. İlk isim Farabi

Tam adı Ebû Nasr Muhammed Bin Muhammed Bin Tarhan Bin Uzluğ el-Farabi’dir. Doğuda Farabi, batıda ise Alpharabius olarak bilinir. Kazakistan’ın bir bölgesi olan Farab’da, 870 yılında doğmuştur. Kendisi yazılarında milliyetini hiç belirtmediği için kesin olarak bilinmemektedir. Türk olduğu söylenir. Eserlerini Farsça ve Arapça yazmıştır.

Farabi, Aristo’nun çalışmalarına çok önem vermiştir. Aristo’nun neredeyse her eserlerini Arapça’ya çevirerek öğrenilmesini sağlamıştır. Farabi’nin bu kadar büyük bir bilim insanı olarak anılmasının sebebi mantık alanında yaptığı çalışmalardır. Farabi, Aristo’nun 6 ciltlik mantık kitabı olan Organon’un tamamını içeren çeviriler yazmıştır ve iki cilt de kendisi ekleyerek 8 cilde çıkarmıştır.

Yahudi filozof Maymonidese, felsefeciler arasında en büyük övgüyü Farabi’ye yapar. Maymonidese, Farabi için “mantık hakkındaki eserler için sadece Farabi’nin eserlerinin çalışılması dahi yeterlidir. Onun tüm eserleri mükemmeldir. Onun tüm eserleri iyi anlaşılmalıdır. Farabi büyük bir insandır” demiştir.

Farabi, metafizik, mantık, psikoloji, felsefe, gökbilimi ve daha birçok alanda o kadar fazla eser yazmıştır ki diğer bilim insanları arasında ayaklı kütüphane olarak da bilinirdi. Ancak maalesef eserlerinin çok azı günümüze gelmiştir. Farabi’nin müzisyen yanı hakkında bilinen bir efsane ise şöyledir; bir gün Farabi Türk kıyafetleri giyerek kendini tanıtmadan Es-Sahib’in toplantısına gitmiş. Görenler Farabi’nin kıyafetleri ile dalga geçmiş. Toplantının ardından içkiler içilmeye başlandığında Farabi eline çalgıyı almış ve herkesin uykuya dalmasını sağlayan bir müzik çalmış. Herkesi uyuttuktan sonra da çalgısının üstüne bir not bırakmış ve gitmiş. Notta şunlar yazmaktaydı; “Farabi yanınıza geldi, onunla alay ettiniz; o da sizi uyuttu ve sonra kayboldu.”

Farabi’nin 70 dil bildiğine dair de bir iddia mevcuttur.

950 Yılında yaşamını yitirmiştir ve mezarı Şam’dadır.

10
like
3
love
0
haha
1
wow
0
sad
1
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
Çalı KuşuMelisa AvciMurat SiyliReha Karakayayellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Endymion
Üye
Endymion

onların erasmusu varsa biizmde farabimiz var

okan88
Yazar

Farabi’ye sormuşlar: Lafı uzatarak konuşanlara ne yapmalı? diye, o da cevap vermiş: Uzun konuşanı kısa dinlemeli.
Çok güzel bir yazı, müzikle ilgili olan paragraf beni benden aldı.

The Qreyo
Üye

Mutluluğu yaşamın temel amacı olarak görmüş türk-islam filozofudur Farabi. Seriye başlaman çok güzel olmuş. Böyle yazılar çok hoşuma gidiyor. Yazın için teşekkürler.

mustafa
Üye

Benim için özel bir yeri vardır Farabi’nin.

Triskacocu
Yazar

Farabi büyük adam