Dünya 2010’da birçok ozon tüketen bileşiğin kullanımını yasakladı. Peki neden küresel emisyon seviyeleri hala çok yüksek?

New York Times Haziran ayında bu konuyla ilgili bir soruşturma yayınlamıştı. Çin’i gizemli emisyonlar ile suçluyorlardı.

Şimdi ise uluslararası bir araştırma ekibi, Doğu Çin’in  şu anda atmosfere her yıl giren 40.000 ton karbon tetraklorür emisyonunun en az yarısının kaynağı olduğunu doğruladı!

Bunu, Kore yarımadasının yakınındaki yer altı ve hava kaynaklı atmosferik konsantrasyon verilerinin bir bileşimini kullanarak çözdüler. Ayrıca gazların atmosferde nasıl hareket edeceğini simüle eden modellerine de güveniyorlardı.

Kaynaklarını Çin’e kadar daraltmış olsalar da, araştırmacılar yasağı kimin kırdığını ve bunu yaptıklarını bile bilip bilmediklerini tam olarak söyleyemediler.

Basın açıklamasında makalenin yazarı Matt Rigby “Çalışmalarımız karbon tetraklorür emisyonlarının yerini gösteriyor. Bununla birlikte, sorumlu olan süreçleri veya endüstrileri henüz bilmiyoruz. Burası önemli; çünkü kasıtlı olarak üretilip üretilmediğini bilmiyoruz.” dedi.

Bu emisyonların kaynağını belirleyebilirsek onları durdurup ozonumuzu iyileştirmek için çalışmalara başlayabiliriz. Dünyamızın geleceği için harcanacak boş zaman yok.

Sizce de öyle değil mi?

15
like
4
love
0
haha
2
wow
2
sad
0
angry
19 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
HalilCanHüseyin ÖzerEbru Altınokmuhammed altunkayNakCanan Demirbaş Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Murat Siyli
Yazar

Her gün milyarlarca insanın , araçların ve fabrikaların dünyamıza yaptığı tahribata dünyamız yeter demektedir . Tabiki anlayana … Dünyamıza yazık ediyoruz …

Maydogan
Üye

Nüfus cok fazla ve fabrikada cok oldugundan atmosfere daha cok zararli gazlar salınıyordur

ycdhat that
Üye

yakında onlar arasında yok olacağız

HalilCan
Üye

Olabilir

Hüseyin Özer
Yazar

Çin devletinin tüm Tedbirlere rağmen Çin nüfusu Astronomik rakamlara Ulaşıyor böyle bir Nüfusu Kontrol etmekde elbet güçtür.