Nectome isimli şirket beyninizi bilgisayar ortamına aktarmak vaadiyle sadece 10 bin dolara sizi bir nevi öldürüyor. Üstelik bu iş için sıraya girenler de var. Bunlardan biri de Silikon Vadisi milyarderi Sam Altman.

32 yaşındaki teknoloji girişimcisi Sam Altman, beyni muhafaza edip bir gün dijital ortama aktarmayı ve böylelikle sonsuz yaşamın kapılarını aralamayı vaat eden Nectone şirketinin bekleyenler listesine adını yazdırdı.

Altman’ın yanı sıra 24 kişi daha Nectone şirketine, beyinlerinin dijital ortama aktarılması için sıraya girdi. Üstelik işlemin ücreti de 10 bin dolar!

Şirket, birey canlıyken beyni mumyalamayı ve bir gün teknolojinin de gelişmesiyle bilgisayar ortamına aktarılacağı sözünü veriyor. Böylece beyni dijital ortama aktarılan birey bildiğimiz haliyle olmasa da sonsuza kadar yaşayabilecek.

Nectome’un uygulayacağı kimyasal işlem, insan bedenini yüzyıllarca ve hatta bin yıllarca zarar görmeden muhafaza etmeyi sağlayabilir. Aradan geçen yılların ardından bir gün bilim insanları beyninizi taratıp bir bilgisayar simülasyonunda size tekrar hayat verebilir.

İşlemin yapılabilmesi için taze beyinlere ihtiyaç var. Bu da ancak birey canlı haldeyken yapılabiliyor. Yani şirkete sizi öldürmesi için bir anlamda ödeme yapıyorsunuz.

Ayrıca şirketin kurucusu olan bilgisayar bilimcisi Robert McIntyre bunun bir tür intihar olduğunu söylüyor.

Şirket, bu tip bir uygulamanın ölümcül hastalıkların pençesinde olan bireylere uygulanabileceğine inanıyor.

ABD merkezli başka şirketler de, bireyin ölümünün ardından bedenini sıvı nitrojenle muhafaza edip gelecekte tıp ve teknolojideki gelişmelerin ışığında tekrar hayata döndürülebileceğine imkan sağladığı söylenen kriyojenik dondurma yöntemini sunuyor.

3
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
6 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
7 Yorum yazarları
TriskacocuEren YeniSamet Akbulutahmet batarziya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Artık denek olma sırası insanlar da

Eren
Üye

Bİlimle ilgili çok bilgilendirici bir metin.

Samet Akbulut
Üye

Bu ne buyuk bilim sevgisidir.

ahmet batar
Üye

manyak bu adamlar

ziya
Üye

Çok cesur bir canlı türüyüz