100 milyon yıl kadar geriye seyahat edecek olsaydınız bugün göremeyeceğiniz pek çok şeyi görebilirdiniz. Dinozorlar dünya topraklarında dolaştılar ve bunu şahsen görmek çok güzel olurdu. Bunun dışında ayaklarınızın altında sürünen bir şeyi bugün olduğu gibi görecektiniz: Bir yılanı.

Myanmar’da bir bebek yılanın bulunması, araştırmacıların yılanların milyonlarca yıl boyunca nasıl değiştiğini daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor. Kehribarla kaplı küçük yılanın fosilleşmiş kalıntılarının yaklaşık 99 milyon yaşında olduğu düşünülüyor. Bu kalıntı uzak geçmişe doğru nadir rastlanan bir pencere sunuyor.

Yılanlar inanılmaz derecede başarılı canlılardır. Onlar, Dünya’nın şimdiye kadar gördüğü en büyük güçlüklere katlanabilmiştir. Zamanın büyük ölçüde değiştiremediği evrimsel çizginin birkaç örneğinden biri. “Myanmar Şafak Yılanı” lakaplı bu özel örnek, Kretase döneminin gölgeli ormanlarında yaşardı.

Bu dönem aynı zamanda, Tyrannosaurus, Triceratops ve Spinosaurus gibi dinozor türlerinin gezegene egemen olduğu zamanlardı. Bu yeni keşfedilen çocuk yılan, bugün gördüğümüz bazı yılan türleriyle uyuşuyor ama fosil henüz tamamlanmadı.

Dinozorların çağında orman tabanında yaşayan yılanların ilk örneği ve bu birkaç nedenden dolayı önemlidir. Bu keşif yılanların çok uzun süre aynı kalmasının nedenlerini ve yılanların farklı çevrelere nasıl uyum sağladıklarını keşfetmek açısından oldukça faydalı olacak.

13
like
3
love
0
haha
0
wow
1
sad
0
angry
15 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
SERDAR ÖZDEMİRyellowredMurat Siyliİlkay BozkuşArda Çağlayan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
SERDAR ÖZDEMİR
Üye

valla bu süre nasıl bi süre benim ilgimmicekti de çok farklı bilgiler görenmek güzel birsey bakalım daha ne duycagız ne görceyiz eline saglık

yellowred
Yazar

99 milyon yıl. nasıl bir süre ya..

Murat Siyli
Yazar

Dünya zaten boyuna bir değişim halindedir

İlkay Bozkuş
Yazar

Güzel bilgi.

Arda Çağlayan
Üye

Yılan Diyip Geçme 🙂