Gökbilimciler, Dünyanın ötesinde hayatın bitmeyen arayışında uzaklara bakmaya eğilimlidirler ama en yakın komşumuz bir zamanlar yaşanabilir bir dünya olmuş olabilir. Hayır, Mars hakkında konuşmuyoruz. Bahsettiğimiz komşu Ay. Astrobiyoloji dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, Ay bir zamanlar yaşamın kök salması için oldukça güzel bir yerdi.

Araştırmada Ay’ın birkaç milyar yıl önce yaşam koşullarını desteklediğini ileri sürüyorlar. Ay, o zamanlar çok farklı bir yerdi ve bugün gördüklerimizin aksine küre jeolojik faaliyetlerle dolup taşıyordu. Ayın oluşumunu takip eden dönemde büyük çaplı su buharı üretmesi muhtemeldi. Bilim insanları, daha büyük su kütlelerinin yüzeyinde toplanması için yeterli olabileceğini söylediler. Açığa çıkardığı diğer gazlarla birleşim, yeni bir yaşamı körükleyecek olan güneş ışınlarına karşı koruma sunan bir atmosfer oluşmuştu.

Bugün Ay’da işler çok farklı ve bildiğimiz kadarıyla hayatı destekleyebilmesinden bu yana milyarlarca yıl geçti. Ancak, Dünya’nın güvenilir uydusunun kendi ekosistemine sahip olduğunu hayal etmek oldukça ilginç.

Bilim insanları Ay’ın herhangi bir zamanda, en küçük mikrobiyal formlarda bile herhangi bir yaşam biçimine sahip olduğuna dair hiçbir kanıta sahip değiller. Ay’daki koşulların yaşamı destekleyebildiği gerçeği, herhangi bir canlı organizmanın aslında mevcut olduğu anlamına gelmez. Yine de araştırmacılar Dünya gibi bir gezegenin, ilkel yaşamı ay gibi diğer yakın gök cisimlerine, biyolojik malzemenin uzaya fırlatılmasına neden olan asteroitler veya meteorlar yoluyla yayma yeteneğine sahip olabileceğini varsayıyor.

Eğer milyarlarca yıl önce böyle bir şey olsaydı, Ay’ın volkanik sıcak noktalar olarak bilinen bölgelerinde basit yaşam formlarına dair kanıtlar bulabiliriz. Başka ne gibi bulgulara ulaşılacak, bekleyip göreceğiz.

Sevgiler.

12
like
3
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
15 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
yellowredKasim ekimİlkay BozkuşArda ÇağlayanMustafa Yüce Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Kasim ekim
Üye

gerçekten ilginç bir yazı olmuş ellerinize saglık

İlkay Bozkuş
Yazar

o kadar küçük ki atmosfer oluşturamaz, atmosfer olmayınca hayatta olmaz sanki.

Arda Çağlayan
Üye

İlginçç

Mustafa Yüce
Üye

İlginç

Murat Siyli
Yazar

Demek aydada zamanında hayat vardı ha