Bill Gates, evrensel grip aşısında gerçekleşen ilerlemelere yönelik olarak 12 milyon dolarlık bir kaynak sözü verdi.

Yıllardır grip virüslerine karşı geniş çaplı koruma sağlayabilecek araştırmalar yapılıyor. Peki 12 milyon dolar bu araştırmalar için yeterli olacak mı? Gates, bir konferansta finansmanı açıkladı. Paranın yarısı Bill&Melinda Gates Vakfı’ndan geliyor, diğer yarısı ise Google kurucu ortağı Larry Page’in ailesinden geliyordu. Fikirleri şu yöndeydi: Cesur ve yenilikçi projeler için 2 milyon dolara kadar bağışta bulunulabilir.

İki yıl boyunca ödenen 2 milyon dolar, araştırmacıların hayvan modellerinde ön veri toplaması için yeterli oldu. Sonrasında adaylarda denemeler yapılması için 10 milyon dolara kadar kaynak sağlanabilir. Vakıf, 2021 yılına kadar klinik çalışmalar için yeni teklifler arıyor. 12 milyon dolar büyük bir para gibi görünse de fon akışında aslında küçük bir rakam. Ulusal Alerji ve Efeksiyon Hastalıkları Enstitüleri yalnızca 2017 yılında evrensel grip aşısı araştırmasına 64 milyon dolar harcadı.

Grip ile mücadelede yeni ve daha etkili bir silah oluşturmak için çalışmalarına devam eden FluGen firmasının başkanı ve CEO’su Paul Radspinner, Bill Gates’in duyurusunun alan için bir kazanç olduğunu belirterek “Vakfın, bu alanda önemli bir rol oynayacakları konusunda emin olduğumdan, yatırımın büyüklüğünden endişe duymuyoruz.” Açıklamasını yaptı. Gates’in kendisi de bir röpörtajında “Bu ilk aşama için verilen para, 12 milyon dolar oyunun sonu değil.” diyerek Radspinner’in açıklamasının doğruluğunu ortaya koydu.

3
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
Necati toptaşİlkay BozkuşyellowredTriskacocuSinan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Necati toptaş
Üye
Necati toptaş

Eline sağlık

İlkay Bozkuş
Yazar

Umarım bulurlar.

yellowred
Yazar

Helal olsun. Bütün zenginler yapsa keşke.

Triskacocu
Yazar

Adam king demek istedim

mustafa
Üye

Bu adama bu parayı bu insanlar kazandırıyorsa yapacak tabi ki aslında daha fazla bile verebilirdi 12 milyon yerine 120 milyon verebilirdi.Ama hiç yoktan iyidir.