Günümüzde feministlerin kadın cinsiyetinin erkek cinsiyetinden üstün olduğuna inanan insanlar olduğunu düşünen kimseler var. Günümüzde ayrıca kadınların üstünlüğüne inandığı için kendini feminist zannedenler de var. Ancak bu hatalı bir bilgidir çünkü kadınların üstünlüğüne inanmak hembrismo olarak bilinir. Aynı şekilde erkeklerin üstünlüğüne inanmaya da machismo denmektedir.

Chimamanda Ngozi Adichie’nin de bir zamanlar dediği gibi “Feminist: Cinsiyetlerin sosyal, politik ve ekonomik eşitliklerine inanan kimse.”

Yani kısacası feminizm tamamen cinsiyetlerin eşitliği ve herkesin cinsiyet fark etmeksizin aynı haklara sahip olmasından ibaret.

Feminizmin İlk Dalgası

Feminizmin ilk dalgası 19. ve 20. yüzyıllar arasında gerçekleşti ve esas olarak kadınların oy hakkını kazanmalarıyla ilgiliydi. Ulusal Kadın Oy Derneği (The National Woman Suffrage Association) feminist Susan B. Anthony ve Elizabeth Cady Stanton tarafından kuruldu. Ancak bu akım çoğu zaman bütün kadınları kapsamadığı için eleştirildi. Akımın sadece üst seviye beyaz kadınlar için olduğu söyleniyordu.

Feminizmin İkinci Dalgası

Feminizmin ikinci dalgası 1960’larda başladı ve daha geniş sorunlarla ilgileniyordu. Bu sorunlar arasında yurttaşlık hakları harekatları, cinsellik, üreme hakkı, aile ve çalışma şartları gibi sorunlar vardı. Feministler ev kadınlığı, annelik ve eş olmak gibi geleneksel rollerden kurtulmayı hedefliyorlardı. Ayrıca Miss America törenine karşı da bir protesto vardı. Kadınlar sütyenlerini, makyaj malzemelerini, korselerini ve diğer malzemelerini kendi “özgürlük çöplüklerine” atıyorlardı. Böylece toplumun yarattığı ‘güzellik standartları’nı eleştirmiş oluyorlardı. Bu dönemde feminizmle ilgili Betty Friedman tarafından The Feminine Mystique”  ve Simone de Beauvoir tarafından “The Second Sex”  gibi önemli yapıtlar yayınlandı.

Feminizmin Üçüncü Dalgası

Şuanda içinde olduğumuz dalga! Modern feministler sonunda farklı etnik kökenleri, ırkları ve cinsel eğilimlerbarındıran problemleri de kabul etmiş durumdalar. Bugün konuşulan sorunlar arasında üreme hakkı, medyanın kadını nasıl tasvir ettiği, cinsiyetçi saldırganlık ve çalışma şartlarıyla ilgili sorunlar bulunmakta.

————

Sonuç olarak, feministler kadınlar kendileri olmalarını ve istedikleri her şeyi yapmalarını istiyorlar. Bu isteklere rujlar ve topuklular, ev kadınlığı ve ikincil kadın valilik de dahil.

20
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
Kevser akarsuyellowredMuhammed Ali yüceBerkayDamageControl Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
nazgulbacanagi
Yazar

ben feminizm hümanizm falan bilmem, insan-hayvan-bitki ayırmam hepsinin hakkı haktır, korunmaya değerdir.

DURAN
Üye

Çok güzel çalışma gayet açıklayıcı

EMIN ALTINTAS
Yazar

Malesef feminizmi yanlış anlayan bir topluma sahibiz. Güzel bir anlatım olmuş teşekkürler

Berfin
Üye

Erkek düşmanlığı sananlar için güzel bir anlatım olmuş emeğine sağlık.

emreqoral
Üye

Kimse kimseden üstün değildir ama her iki cins de nasıl olması gerektiğini bilmeli…