Bu bir motivasyon yazısıdır.

Merhaba arkadaşlar 🙂 Bugün sizinle bir konu hakkında düşündüklerimi ve sizin içinize güzel de olsa küçük umut kırıntıları koymak istiyorum.

Bazılarımızın dersleri hiç iyi değildir.  Ne yaparsak yapalım iyi olmaz. Ama şunu söylemeliyim ki bu bir sınav. Bu sınav çok önemli. Farkındayım. Ama sizden ve sizin psikolojinizden önemli değil. Bu sınav sizi aptal yapmaz. Dersleri iyi olmayan kişiler geri zekalı durumuna düşmez yani. O dersleri iyi olmayan insanların bir çok şeyde başarılı olduklarını görebiliyorum. Yani o yüzden kendinizde hata bulacaksanız eğer aklınız da bulmayın. Gösterdiğiniz çabadan bulun. Zaten çok çalışmışsanız ve olmamışsa içiniz rahat olacaktır. Çünkü siz o çabayı gösterdiniz. Dişinizi sıktınız. Sabrettiniz ama olmadı. Bu çok normal bir durum. Çünkü bu zamana kadar önümüze çıkan sınavlar arasında büyük bir fark var. Mesela bu sınavda bir rasyonel sayı sorusu bile yoktu. Oysa ki her sene sorulurdu. Mesela integral, türev çok zor konulardır diye onlara fazla kafa yorarız. Bu konuların grafiğinde de çok sıkıntı yaşarız. Biz de kolay taraflarına bakıp zor kısma yöneliriz. Bu sene hep grafik sorusu vardı. Çok saçma sorular da bunlara dahil. Bu sene ki o patlayamayan mısır sorusunu gördünüz mü ?

Size diyeceğim şey canınızı sıkmayın. Çünkü sizden çok bir şey düzelmeli. Eğitim sistemi… Bu yüzden kesinlikle kendinizi üzmeyin. İnsanlar size ne derse desin duymazlıktan gelin. Kafanızı takmayın. Ama sizin gösterdiğiniz çaba da önemli. Bunu da sakın unutmayın.

“Mezuna Kalmak “ konusuna gelince mezuna kalmak kötü bir şey değildir. 5 ya da 3 senedir hazırlananları biliyorum. Bu akılsızlık konusu değildir. Unutmayın.

Mezuna kalanlar ya da 12.sınıf olan öğrenciler için önereceğim ilk şey evde kendiniz çalışın. Dershaneleri kesinlikle önermiyorum. Çünkü fazlasıyla gevşek davranıyorlar. Verdiğiniz paraya uygun eğitim almıyorsunuz. Bazı hocaları iyi anlatamıyorlar ya da sizi zor durumda bırakacak hareketler yapıyorlar.Siz uyardığınızda da tek bir düzelme yok. Fakat siz yinede dershane düşünüyorsanız iyi  araştırmalara girmenizi öneririm.

Evde en verimli ders çalışma sisteminizi oluşturun. Baya soru çözün. O yapamadığınız sorular için bir çok uygulamalar ve gruplar var. Ayrıca bir iki özel ders alıp bu soruları gösterebilirsiniz ki bu hepsinden önce kendinizin sorulara tekrar bakması gerekir. Belki  bir hafta sonra, belki  bir ay sonra.

Size diğer en büyük tavsiyem o sene çok fazla arkadaş edinmeyin. Yıllığa dayanan arkadaşlıklarınız varsa onlara bir şey denilemez zaten. Yeni insanlar illaki tanıyacaksınız ama kendinize yakın görmeyin. Benim çektiğim en büyük sorunlardan birisidir. Psikolojimin bozulmuştu bazı olaylar sonucunda. O olayda çok fazla haklıydım. İnsanlar gelip gelip özürdiliyordu. Ama o olay benim kimseye güvenmememi sağlamıştı. Bazen aileme bile güvenmiyordum. O yüzden yeni tanıştığınız kişilerle arkadaş olmayın. Güvenmeyin.

Ders konusunda da size söyleyebileceğim şey kesinlikle video izleyin. Sayısal da olsanız sözel de olsanız kesinlikle video izleyin. Çok büyük yararı var. Hiç anlayamadığınız bir konuyu bile söküyorsunuz. Bir çok soru tarzı görüyorsunuz. Böylece çok fazla boş ya da yanlış sorularınız çıkmıyor ve ayrıca deneme çözmeyi de unutmayın.

Bu senede motivasyon olarak uğraşıcak şeyler bulun. Mesela basketbol oynayın ya da kitap yazın. Dans edin. Sevdiğiniz bir şeye yönelin.

Benim yaşayıp deneyimlendiğim konular bundan. Size en büyük tavsiyelerimdir. Özellikle arkadaş  konusu… Moral konusuna gelecek olursak ben hiçbir zaman iyi sonuç almadım. İki sene sınava girmeme rağmen. Ama bu sene tercih yapsam da iyi bir puan alamadım. Ama çalıştım. O yüzden içim rahat. Sizin de içiniz rahat olsun. Canınızı sıkmayın.

16
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
15 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
Hasan Hüseyin KaradumanMurat Siyliİlkay BozkuşMustafa YüceReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
dalc
Yazar

En zoru mezuna kalmak olsa keşke üniden mezun olduğunda işsiz kalınca herşeyi asıl o zaman anlıyo insan

Endymion
Üye
Endymion

sınav konularında bir tek ben şanslıydım sanırım, ne zaman sınava girmiş olsam en makul sistem getirilmişti, akabinde ki sene ise değiştirilmişti, bu liselere giriş ve üniversitelere giriş sınavları için geçerli.

muptezel
Üye

Günümüzde ekmeğin aslanın midesinde olduğunu düşünecek olursak çok yönlü olmak adına çalışmalar yapıp tek bir sonuca odaklanmamak ve sonuçların bize yeni sebepler yaratmasına izin vererek seçimlerimizi doğru yapmak zorundayız. Her şey üniversiteyi kazanmak ya da bitirmekle ilgili olmaktan uzaklaştı. Kendinizi çok yönlü geliştirmeye çalışmanız her zaman bir adım öne geçmenizi sağlayacak.

The Qreyo
Üye

2018 yks mağduruyum. TYT Matematik sorularındaki uğraştırıcılık, uzun paragraflar(matematikte bile) benim mezuna kalmamı sağladı. Sağolsun ösym hayatımızla, gençliğimizle ve geleceğimizle çok güzel alay ediyorlar. 2019 mezun tayfa ben de varım ben de her şey güzel olacak her şeye rağmen başaracağız.

Muhammet Yiğit
Yazar

Çok Beğendim Böyle Devam 😀